- فرهنگ عمومی - هفتم مهر سال‌روز حادثه‌ی دردناک پالایشگاه آبادان و روز آتش‌نشان

هفتم مهر سال‌روز حادثه‌ی دردناک پالایشگاه آبادان و روز آتش‌نشان

تاریخ 07 مهر 1399 ساعت 12:11:41
منبع: واژه روز
کد خبر: 001123
هفتم مهر در سال‌نامه‌ی ایرانی روز آتش‌نشان نام‌گذاری شده است.
هفتم مهر سال‌روز حادثه‌ی دردناک پالایشگاه آبادان و روز آتش‌نشان

واژه روز، چهل سال پیش مورخ 7 مهر 1359 پالایشگاه آبادان در جنگ تحمیلی مورد حمله هوایی دشمن بعثی قرار گرفت. پس از این اتفاق آتش‌نشانان برای اطفای حریق وارد عمل شدند، اما در حین اطفای حریق بار دیگر این پالایشگاه بمباران شد و تعداد زیادی از آتش‌نشانان میهن در این حادثه شهید شدند.

بیست سال پس از این وقوع دردناک ستاد هماهنگی امور ایمنی و آتش‌نشانی در سال ۱۳۷۹، این روز به‌عنوان روز آتش‌نشانی و ایمنی نامگذاری و توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور تایید شد. ایجاد زمینه‌های مناسب برای آموزش همگانی مردم در جهت پیشگیری از بروز حوادث مختلف و حفاظت از سرمایه های ملی نیز از دیگر اهداف نامگذاری این روز است.

 

 

اولین ایستگاه آتش‌نشانی در ایران

اولین ایستگاه آتش‌نشانی در شهر تبریز در سال 1221 شمسی ساخته شده است. وجود برج تاریخی آتش‌نشانی (یانقین) دراین شهر گواهی براین مدعاست. از آنجا که ایجاد و احداث برج آتش‌نشانی اساس و شالوده تشکیلات آتش‌نشانی در جهان به شمار می‌آید، بنابراین تاسیس اولین اطفائیه درکشور را با توجه به وجود اولین برج آتش نشانی در آن به شهر تبریز نسبت می دهند شب ها بر بالای این برج فردی به نگهبانی مشغول بود. این نگهبان به محض مشاهده آتش یا آثاری از دود و آتش‌سوزی محل حریق را مشخص کرده و اطفائیه‌چی‌ها را که در زیر برج به حال آماده باش بودند با به صدا درآوردن زنگ برنزی بزرگی که در بالای برج بود با خبر می‌کرد. بعد از شهر تبریز دومین و سومین واحد‌های آتش‌نشانی رسمی در جنوب کشور و در شهر‌های مسجد سلیمان و آبادان برای حفظ تأسیسات ایجاد شده در پالایشگاه آن شهر‌ها تأسیس شد.

 

 

سپس با توجه به ایجاد زیر ساخت‌های اقتصادی در اقصی نقاط کشور، ایجاد واحدهای اطفایی در مناطق مختلف کشور آغاز گردید که می‌توان به احداث واحدهای آتش‌نشانی (اطفائیه) در بلدیه آن‌روز نام برد که در قطب‌های اقتصادی و صنعتی کشور ایجاد شده و بطور مثال احداث پایگاه‌هایی در تهران ۱۳۰۳، قزوین ۱۳۰۳، اهواز ۱۳۰۴، بندر انزلی ۱۳۰۵، شهر رشت ۱۳۰۵، مشهد مقدس ۱۳۱۲، شهر زنجان ۱۳۲۷، شهر اصفهان ۱۳۲۸ و شهر شیراز ۱۳۲۹ نام برد.

 

 

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
عضویت در خبرنامه
یادداشت
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi