- مازندران - لزوم برنامه ریزی برای حضور سالمندان در فضای عمومی جامعه

مدیرکل بهزیستی مازندران مطرح کرد:

لزوم برنامه ریزی برای حضور سالمندان در فضای عمومی جامعه

تاریخ 26 شهریور 1399 ساعت 10:06:49
منبع: ایسنا
کد خبر: 001064
مدیرکل بهزیستی مازندران عقیده دارد با توجه به اینکه جامعه به سمت سالمندی پیش می‌رود لازم است که برنامه‌ریزی صحیحی برای حضور مناسب و موثر سالمندان در فضاهای عمومی صورت گیرد به طوری که امکانات لازم در این بخش در نظر گرفته شود.
لزوم برنامه ریزی برای حضور سالمندان در فضای عمومی جامعه

به گزارش واژه روز به نقل از ایسنا، فرزاد گوهردهی در ششمین جلسه شورای هماهنگی مدیران دستگاههای تابعه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی مازندران در محل این اداره‌کل، با اشاره به برگزاری همایش استانی شهرداران و همچنین جلسه‌ با نظام مهندسی استان در حوزه مناسب سازی، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین رویکردهای اداره کل بهزیستی مازندران اهتمام ویژه در خصوص مناسب سازی اماکن و معابر عمومی در دستگاه های دولتی است.

وی با اشاره به اینکه مناسب سازی تنها برای افراد دارای معلولیت نیست افزود: بر اساس برآوردها حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد از افراد جامعه نیازمند استفاده از امکانات مناسب سازی هستند، بنابراین سالمندان، کودکان و  زنان باردار از جمله گروه هایی هستند که موقتا یا دائما نیاز به استفاده از امکانات مناسب سازی شده پیدا خواهند کرد.

گوهردهی با اشاره به اینکه مازندران دومین استان کشور از نظر رشد سالمندی است، تصریح کرد: با توجه به اینکه جامعه به سمت سالمندی پیش می‌رود ضروریست تا برنامه ریزی صحیحی جهت فراهم کردن امکانات برای حضور مناسب و موثر سالمندان در فضاهای عمومی در دستور کار قرار گیرد. 

وی با اشاره به اختصاص ۳۰ امتیاز از مجموع امتیازات جشنواره شهید رجایی به موضوع مناسب سازی، افزود: دستگاه‌های دولتی در چهار شاخص مناسب سازی از جمله ورودی، سطح شیبدار، آسانسور و سرویس‌های بهداشتی ارزیابی می‌شوند که در آخرین ارزیابی حدود ۳۳ درصد ادارات کل، این شاخص‌ها را رعایت کرده‌اند.

مدیر کل بهزیستی مازندران با اشاره به وضعیت مناسب ادارات کل از نظر رعایت استانداردهای مناسب سازی، تصریح کرد:  انتظار می‌رود در ادارات شهرستان‌ها نیز علیرغم فرسودگی ساختمان‌ها یا مشکلات مربوط به عدم تملیک، نهایت تلاش برای سهولت دسترسی پذیری افراد دارای معلولیت به کار گرفته شود.

وی خواستار تعیین یک شعبه از هر بانک در شهرستان‌ها برای استفاده افراد دارای معلولیت شد و خاطرنشان کرد: به پیشنهاد بهزیستی مازندران طراحی ATM مخصوص نابینایان در دستور کار قرار گرفته که این موضوع با استقبال رئیس سازمان بهزیستی روبرو شده است.

 

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
پوستر
عضویت در خبرنامه
یادداشت
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi