- مازندران - سفر بهانه دیدار من و توست

سفر بهانه دیدار من و توست

تاریخ 19 اسفند 1398 ساعت 12:05:11
منبع: واژه روز
کد خبر: 000491
سفر، دو طرف ماجرا دارد و بهانه‌ای‌ است برای دیدار میهمان و میزبان؛ حال که میزبان نه توان پذیرایی دارد نه حوصله آن، اصرار میهمان را نمی‌فهمیم.
سفر بهانه دیدار من و توست

واژه روز - محسن اکبرپور : سفر در فرهنگ ایرانیان، یکی از بخش‌‌های مهم زندگی است و در ایام مختلف سال بر اساس موقعیت و اقلیم طبیعی استان‌‌ها برنامه‌ریزی می‌شود. اما مازندران سرزمین همیشه بهار ایران، در هر زمان از سال، میزبان مردم، به ویژه پایتخت‌نشینان است.

گرچه این رفت و آمدهای هر هفته‌ای سودی دو طرفه داشت، اما دغدغه‌هایی همچون ترافیک و زباله، بخشی از یادگاری سفرهای پایان هفته به مازندران بود. کم‌کم حرف‌های نسل جدید مازندرانی‌ها تند شد و گه‌گاه به واسطه فضای مجازی، گلایه‌هایی را بیان می‌کردند.

هر ذره از خاک مازندران زیبا، حاصلخیز است و قطعاً فضای زیادی برای ساخت و ساز نیست. اما در سال‌های گذشته به بهانه‌های دور و دروغ، ساختند و تغییر دادند، دریغ از فکری برای فردا و نسل‌هایی که ریشه در این سرزمین دارند و نمی‌دانند برای به دست آوردن زمین پدران‌شان، چه قیمت‌های گزافی باید پرداخت کنند.

از غروب چهارشنبه جریان سفر به استان شروع می‌شود و روز جمعه، مصیبتی بزرگ به نام برگشت، دامن‌گیر ییلاقی‌ها می‌شود.

منکر رونق اقتصادی استان نمی‌شوم که قطعا هر سفری و جریانی، تغییراتی به وجود می‌آورد. ولی آنچه آتش به دل‌مان می‌زند، نبود مدیریت است؛ تا روزی برسد که آرامش را از ما بگیرند و ما را غریبه در سرزمین پدرمان بخوانند.

سفر، دو طرف ماجرا دارد و بهانه‌ای‌ است برای دیدار میهمان و میزبان؛ حال که میزبان نه توان پذیرایی دارد نه حوصله آن، اصرار میهمان را نمی‌فهمیم و به ناچار، از قوه‌های دیگرمان که شاید قهریه هم باشد استفاده می‌کنیم.

این روزها تصاویر دردناکی را دیدم؛ از فریاد جوانان سرزمینم، تا آتش به اختیاری فرماندهی دلسوز، که می‌دانم دردمان مشترک بود.

دوست خوب من، مالک تمام زمین‌های لاکچری این سرزمین، دلال بازارهای شمال، فوق تخصص حرفه‌ایِ بیخیال درمان مریض‌های درمانده، این روزها نه حالی داریم که خوب باشد نه توانی که مثل همیشه به خدمت شما عزیزان درآوریم.

بیایید در این روزهای غم و سخت، دغدغه‌های‌مان را کم کنیم و با صبوریِ ندیدن دریا و کبابِ کنار ساحل و چه و چه، خانه‌های‌تان را ویلا کنید و مردمان این سرزمین را که به اندازه کافی درگیر نبود تخت و دارو درمان هستند، به حال خود بگذارید.

این روزها ما نباید به واسطه حضور گرم شما ! در صف‌های بنزین و نان و ترافیک‌های شهری و بین شهری بایستیم که خود تشدید حال بد این اپیدمی است، که نمی‌دانیم در کجای آن ایستادیم.

حال‌مان که خوب شد جشن می‌گیریم و جشنواره، شکوفه و ناز بهار تقدیم‌تان می‌کنیم.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
پوستر
عضویت در خبرنامه
یادداشت
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi