- مازندران - گردشگری مازندران و وظایفی که خدمت شده‌اند

گردشگری مازندران و وظایفی که خدمت شده‌اند

تاریخ 30 دی 1398 ساعت 15:58:06
منبع: ایرنا
کد خبر: 000263
خدمات که یکی از زیرساخت‌های اصلی گردشگرپذیری است همواره در مازندران به عنوان وظایف روزمره مدیران شهری معرفی و تعریف شده است.
گردشگری مازندران و وظایفی که خدمت شده‌اند

به گزارش واژه روز به نقل از ایرنا، ستاد تسهیلات خدمات سفر نوروزی مازندران امروز یکشنبه با حضور استاندار مازندران به عنوان رییس ستاد و مسئولان ارشد استان به طور رسمی کار خود را آغاز کرد. نخستین جلسه ستاد تسهیل سفر نورزی بدون دستور جلسه برگزار شد و انتقاداتی را نیز به همراه داشت که از سوی مسئولان میراث فرهنگی به عنوان متولیان برگزار کننده پاسخ داده نشد.
با توجه به سال‌ها برگزاری جلسات ستاد تسهیل سفر که با هدف ارتقای خدمات نوروزی، رفع موانع و ارائه ایده‌های نو برای جذب گردشگر برگزار می شود، پیش بینی می‌شد که این نشست نیز بر مبنای اهداف خود برگزار شود.اما تقریبا تمام جلسه به ارائه گزارش عملکردها و اقداماتی از سوی مدیران گذشت که علاوه بر تکراری بودن بیش از خدمات گردشگری، رنگ و بوی وظیفه داشتند.
از وظیفه تا خدمت
یکی از گنگ‌ترین بخش‌های نخستین نشست ستاد تسهیل سفر نوروزی ارائه گزارش عملکرد توسط فرمانداران و برخی مدیران بود که آنها را به عنوان خدمات ویژه نوروزی ارائه کردند.
اقداماتی که مدیران شهرستانی نزد استاندار مازندران به عنوان خدمات نوروزی ارائه کردند عبارت بودند از جابه‌جایی تیر برق، خط کشی عابر پیاده، مناسب سازی پیاده‌روها، استقرار پایگاه امداد، شمارش تعداد پارک‌ها، رستوران‌های و اقامتگاه‌های رسمی.
همچنین اقداماتی نظیر پاک سازی سواحل، بازدید و بازرسی از تاسیسات گردشگری، جابه جایی خودروهای تصادفی از کنار خیابان، شست‌وشو و رنگ آمیزی خیابان‌ها و جاده‌ها، آماده سازی پارک‌های شهری و بیرون شهری و مناسب سازی و دیوار سازی سطح شهر که به عنوان خدمات گردشگری ارائه شدند.
خدمات ارائه شده مذکور توسط مدیران شهرستانی به عنوان مصوبات و ائین نامه‌های ابلاغی محسوب می شد؛ گزارش عملکرد و اقداماتی که با نگاهی گذرا می‌توان دریافت که تقریبا تمامی آن‌ها جزو وظایف ذاتی این مدیران بوده که اکنون به عنوان خدمات گردشگری ارائه شدند. هر چند همه این‌ها در زیبا سازی شهری و به نوبه خود در کیفیت مقصد گردشگری موثر است اما بسیار تقلیل دهنده مساله است.
سوال اینجاست که اگر اقدامات ذکر شده در بالا به عنوان خدمات سفر محسوب می شوند، پس مسئولیت مدیران شهری برای شهروندان مازندران چیست؟ بر اساس شرح وظایف و مسئولیت مدیران و مسئولان حوزه شهری اقداماتی که ارائه شد جزو جدایی ناپذیر وظیفه دستگاه‌ها است و چه با گردشگر و چه بی گردشگر باید اجرا شود.
آیا بدون گردشگر نباید ساحل ما تمیز باشد؟ آیا در صورت فقدان گردشگرپذیری مازندران نباید‌، خیابان‌، پیاده‌رو ، پل عابر پیاده و دیوارهای شهری ما مناسب سازی شوند؟ آیا امنیت تردد برای مردم مازندران نباید در بالاترین سطح باشد و برای برخورداری از چنین وضعیتی باید حتما منتظر نوروز و خدمات ویژه اعضای ستاد تسهیل سفر بود؟
خدمات گردشگری چیست؟
ابتدا باید بگوییم که نمی‌توان گفت که اقداماتی که در بالا بیان شد جزوی از خدمات گردشگری نیست، زیرا یک گردشگر نیز برای مدتی کوتاه به عنوان شهروندی مقصد مسافرت خود محسوب می شود که باید از امکانات و خدمات به بهترین شکل برخوردار باشد.
اما به گفته متولیان امر آنچه به عنوان خدمات گردشگری مطرح است سوای خدمات روزمره شهروندی، خدماتی است که یک گردشگر و مسافر را از انتخاب مقصد خود راضی می کند.

علاوه بر این خدمات گردشگری باید به گونه ای باشد که برای مبدا ایجاد درآمد کند و در ازای خدمات خود برای جامعه محلی آورده داشته باشد.
بنابر گفته‌های کارشناسان گردشگری این خدمات می‌تواند شامل ارتقای ساحل در جنبه‌های مختلف، کیفیت اقامتگاهی، ایجاد تفرجگاه‌ها و مجموعه های سرگرمی، تدارک برنامه‌های فرهنگی، زیبا سازی ورودی شهرها، ایجاد بازارهای بومی و محلی و مدیریت سفر گردشگر است.
جاده‌های مازندران برغم همه سرسبزی که می تواند برای ان وجه امتیاز بزرگی برای جذب گردشگر باشد اینک به علت عرض کم ، ترافیک، مغازه‌ها و مراکز تعمیراتی بد شکل و بی روح ، استقرار انواع ماشین‌ها برای فروش کالا در لب جاده‌ها بسیار خسته کننده و روح فرسا شده است. رودخانه‌ها در مازندران که بیشتر در درون شهر گذر می‌کند نیز زیبا سازی نشده و در برخی شهرهای گردشگری مثل بابلسر حتی نسبت به چهل سال پیش بدتر نیز شده است.
جای خالی ایده‌های جدید
نکته دیگری که جلسه امروز ستاد تسهیل سفر را مورد سوال قرار می دهد، جای خالی ایده پردازی و خلاقیت در حوزه گردشگری است که بارها و بارها از سوی استاندار مازندران تاکید شد.
منظور از خلاقیت و نوآوری در گردشگری این است که راهکارهای تازه و نو در جهت گستردگی خدمات، کیفیت بخشی به خدمات گردشگری و جذب حداکثری گردشگری ارائه کنیم.
اما مهم ترین راهکاری که همواره از سوی مسئولان ارشد استان تاکید شد، ارائه ایده‌های جدید برای استفاده حداکثری اقتصادی از ظرفیت های گردشگری است تا بتوانیم پایه های اقتصادی و مالی استانی و بومی را تقویت کنیم.
اما امروز جای این ایده‌ها و خلاقیت‌ها در نخستین جلسه ستاد تسهیل خدمات نوروزی خالی بود. البته ایده‌هایی همچون هدایت گردشگران به سمت آب بندان ها و مناطق روستایی در جلسه امروز مطرح شد که در واقعیت ناکارآمد است. زیرا اگر به روستاهای مازندران سری بزنید گردشگران و مسافران بسیار زودتر از مسئولان مناطق توریستی استان را کشف کرده و حتی بهتر بگوییم در آنجا ویلاسازی نیز کرده‌اند.
در مورد آبندان‌های مازندران نیز می‌توان گفت که پس از سالها وعده در مورد مناسب سازی آبندان‌ها هنوز یک قطعه از آنها برای گردشگری مناسب‌سازی نشده اند.
در هر حال رونق گردشگری مازندران سهل و ممتنع است و این امر نیاز به کار تخصصی دارد، موضوعی که در همه مراکز مهم گردشگری جهان به ان توجه شده است و به طور حتم مسیری فعلی مسیری نخواهد بود که مازندران را در میزبانی از رویداد پایتخت گردشگری کشورهای اکو موفق کند.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پوستر
عضویت در خبرنامه
گزارش
یادداشت
گفت و گو
logo-samandehi
سامانه جامع رسانه ها