- مازندران - مجوز فعالیت ۵۰ فروشگاه صنایع‌دستی در مازندران صادر شد

مجوز فعالیت ۵۰ فروشگاه صنایع‌دستی در مازندران صادر شد

تاریخ 21 خرداد 1402 ساعت 14:05:00
منبع: اداره کل میراث فرهنگی
کد خبر: 002414
مدیرکل میراث‌فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی مازندران از صدور مجوز فعالیت ۵۰ فروشگاه صنایع‌دستی, سال گذشته در مازندران خبر داد
مجوز فعالیت ۵۰ فروشگاه صنایع‌دستی در مازندران صادر شد

به گزارش واژه روز به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران، صادق برزگر یکشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۲ در مراسم بزرگداشت صنایع‌دستی و پنجاه و نهمین شورای جهانی صنایع‌دستی که در دانشکده میراث‌فرهنگی ، گردشگری و صنایع‌دستی دانشگاه مازندران در چالوس برگزار شد،ضمن تبریک روز جهانی صنایع‌دستی بویژه جامعه بخش خصوصی و همکاران استان و شهرستان‌ها، اظهار کرد: امیدواریم شاهد ارتقاء صنایع‌دستی که به عنوان یک ظرفیت میراثی از گذشتگان و نیاکان به ارث رسیده است و پتانسیل ارزشمندی در حوزه گردشگری است؛ باشیم.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران یکی از شاخص‌های مهم حوزه صنایع‌دستی در سطح استان را ایجاد اشتغال عنوان کرد و افزود: در سال گذشته ۲ هزار. و ۲۰۴ شغل در این حوزه ایجاد شد.

او در خصوص آموزش، تصریح کرد: آموزش تخصصی ۶۰۰ صنعتگر در رشته‌های مختلف به صورت حرفه‌ای برگزار شد یک هزار و ۵۰ هنرمند در این دوره‌های آموزشی شرکت کردند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی مازندران در خصوص بازارچه‌های صنایع‌دستی برای معرفی این حوزه، گفت: ۱۲۲ نمایشگاه و بازارچه موقت برگزار و همچنین مجوز فعالیت ۵۰ فروشگاه صنایع‌دستی در استان سال گذشته صادر شد.

او به باززنده‌سازی و احیاء یکسری رشته‌های منسوخ شده مثل کوب‌بافی در استان که مجدد فعال شد، اشاره کرد.

 برزگر با اشاره به نشست.های تخصصی ماه گذشته در عرصه ملی و بین المللی با حضور اساتید در حوزه تجارت و برندسازی یکی از نقاط ضعف را صادرات و تجارت عنوان کرد.

او با اشاره به اینکه یکی از مواردی که می‌تواند در معرفی در عرصه‌های ملی و بین المللی نقش مهمی ایفا کند انتخاب شهرها و روستاهاست،گفت: در سال گذشته ۴ روستا و شهر استان مازندران ثبت ملی شد.

صنایع‌دستی زمینه شکوفایی گردشگری و عکس آن تقویت صنایع‌دستی شود.

مدیرکل میراث‌۴رهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی مازندران ادامه داد: تلاش داریم مناطقی مثل سلیم آباد تنکابن که ظرفیت خوبی در رشته سفال دارد بستری برای جهانی شدن آن تدابیری اندیشیده و برنامه ریزی شود.

او به قابلیت، نقش و حضور انجمن‌های صنایع‌دستی و بخش خصوصی به عنوان بازوان اداره‌کل اشاره کرد و افزود:باید از ظرفیت و قابلیت انجمن‌های صنایع‌دستی و بخش خصوصی برای توسعه این حوزه استفاده کرد.

 برزگر با بیان اینکه انجمن‌های صنایع‌دستی باید اتاق فکر اداره‌کل باشند، اظهارداشت: باید از این ظرفیت‌ها برای توسعه و برندسازی صنایع‌دستی استفاده شود و با بروزرسانی زنجیره تولید صنایع‌دستی، چرخه صادرات در این حوزه برنامه ریزی شود.

او با بیان این مطلب که صنایع‌دستی یک رابطه دو سویه و تنگاتنگی با گردشگری دارد، خاطرنشان کرد: صنایع‌دستی یکی از عوامل مهم جذب گردشگر است که گردشگری می‌تواند به رشد، توسعه و گسترش آن کمک کند.

 برزگر ادامه داد: صنایع‌دستی زمینه شکوفایی گردشگری و عکس آن تقویت صنایع‌دستی شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی مازندران تصریح کرد: در حال حاضر ۷۰ رشته صنایع‌دستی از تعداد ۲۵۷ رشته دارای کد از سوی وزارت متبوع در مازندران فعال است.

برزگر به ۵۰ برند از محصولات صنایع‌دستی مازندران دارای برند ثبت شده در. سامانه ثبت اسناد کشور که آماده تجاری سازی محصولات خود هستند، اشاره کرد.

هاشمی نیز در این مراسم گفت: امروز صنایع فرهنگی خلاق و صنایع‌دستی به بخش حیاتی کشورها تبدیل شد.

رئیس دانشکده میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی دانشگاه مازندران ادامه داد: ماده خام تولیدی صنایع فرهنگی، خلاقیت، مهارت و استعداد فردی است.

او با بیان اینکه صنایع‌دستی یک ظرفیت عظیم تولید ثروت و ایجاد اشتغال پایدار است، تصریح کرد: صنایع‌دستی علاوه بر مزیت‌های اقتصادی با توجه به معرفی فرهنگ و هنر حوزه دیپلماسی در توسعه گردشگری پایدار تاثیر بسیار دارد.

او خاطرنشان کرد: عدم همخوانی تولید و صادرات نشان می‌دهد که در تجارت و صادرات با مشکل مواجه است.

 

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پوستر
عضویت در خبرنامه
گزارش
یادداشت
گفت و گو
logo-samandehi
سامانه جامع رسانه ها