- مازندران - ثبت ملی اورست به‌عنوان‌ روستای صنایع‌دستی

ثبت ملی اورست به‌عنوان‌ روستای صنایع‌دستی

تاریخ 04 دی 1401 ساعت 13:41:12
منبع: واژه‌روز
کد خبر: 002327
صادق برزگر، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران گفت: اورست به‌عنوان روستای ملی صنایع‌دستی در ساری ثبت شد.
ثبت ملی اورست به‌عنوان‌ روستای صنایع‌دستی

به گزارش واژه‌روز، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران، صادق برزگر گفت: با توجه به بازدیدهایی که انجام شده از ۲۰ کارگاه صنایع‌دستی، نشان داد روستای اورست قابلیت آن را دارد تا خانه خلاق صنایع‌دستی شود و چنته‌بافی را که به فراموشی سپرده شده بود را احیا کند و ثبت برساند، و هماهنگی‌های لازم با شوراو دهیاری روستا برای خانه خلاق صنایع دستی انجام شد.

برزگر ادامه داد: اورست از جمله روستاهای گردشگری شهرستان ساری است که قابلیت بی‌شماری در این زمینه دارد و آموزش مورد نیاز برای بهبود و  پیشرفت این رشته و بالابردن سطح اشتغال و ایجاد درآمد در این روستا می‌تواند مهم باشد.

مدیر کل افزود: معاونت صنایع‌دستی تلاش فراوانی برای احیا کارگاه‌های بافت انجام داده و برای ترویج آن از کتاب‌ها و بروشورها و نمایشگاه‌ها استفاده کردند اما همچنان در این زمینه ضعف وجود دارد و باید سیاستگذاری‌های کلان انجام شود تا رشته‌های صنایع‌دستی به ویژه رشته‌های در حال فراموشی به رونق دوباره خودش برگردد.

او خاطر نشان کرد: هنر چنته‌بافی از هنرهای اصیل ایرانی محسوب می‌شود که در طی سال‌ها و به مرور زمان فراموش شده است و اکنون به صورت محدودی تلاش می‌شود تا این هنر زنده بماند. با در نظر گرفتن اینکه آموزش این هنر چندان جدی نگرفته شده است، نسل جدید نه تنها آشنایی چندانی با این هنر ندارد، بلکه تعداد کسانی هم که در این رشته فعالیت می‌کنند، بسیار کم است.

او در آخر گفت: ثبت چنته بافی، یکی از اقدامات مهم برای حفظ و احیای این هنر می‌باشد و ثبت روستای اورست به عنوان روستای ملی صنایع‌دستی ضمن حفظ این بافته بومی و هنر ملی می‌تواند روستا را به مقصد گردشگری تبدیل کند.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پوستر
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi
سامانه جامع رسانه ها