- مازندران - اجرای آسفالت محور چشمه سورت تا پایان شهریور

اجرای آسفالت محور چشمه سورت تا پایان شهریور

تاریخ 13 مرداد 1401 ساعت 12:16:22
منبع: واژه‌روز
کد خبر: 002027
سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران،«مهدی ایزدی» گفت: محور چشمه باداب سورت تا پایان شهریور ماه آسفالت می‌شود.
اجرای آسفالت محور چشمه سورت تا پایان شهریور

معنوی/ به گزارش واژه‌روز، مهدی ایزدی، سرپرست اداره ‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران، گفت: در حال حاضر روند اجرای آسفالت محور چشمه سورت در مرحله انعقاد قرارداد با پیمانکار قرار دارد.

مهدی ایزدی ادامه داد: چشمه پلکانی باداب سورت دومین میراث طبیعی ایران پس از قله دماوند به است که جریان آب‌های رسوبی و معدنی این چشمه در شیب پایین دست، ده‌ها حوضچه پلکانی رنگ‌های نارنجی، زرد و قرمز را در اندازه‌های مختلف به ‌وجود آورده است.

او با بیان اینکه، چشمه سورت به دلیل قابلیت‌های خاص طبیعی یکی از مقاصد گردشگری خارجی مازندران به شمار می‌آید، افزود: با نصب دوربین و سیستم روشنایی در محوطه چشمه باداب سورت توسط مدیر پارک طبیعت سورت، شرایط بازدید گردشگران در هر زمان از شبانه روز در این چشمه فراهم شده است.

چشمه باداب سورت را باید از عجایب طبیعی ایران برشمرد؛ چرا که علاوه بر زیبایی چشم‌نواز، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این چشمه‌ی پلکانی طبیعی، تفاوت هر چشمه با چشمه‌های دیگر به لحاظ رنگ، بو، مزه‌ی آب و همچنین مساحت و عمق هر چشمه است.

یکی از بزرگ‌ترین چشمه‌ها‌ی باداب‌ سورت مساحتی حدود ۱۵ متر با عمق زیاد دارد و حاوی آب شور است. گفته می‌شود آب این چشمه گرم و برای درمان بیماری‌های پوستی، روماتیسم و سردردهای میگرنی مفید است.

چشمه‌ی بزرگ دیگر حاوی آب ترش است و به رنگ قرمز و نارنجی دیده می‌شود و آثاری از رسوب آهن در اطراف آن به وضوح دیده می‌شود.

این چشمه‌ها در نتیجه‌ی جریان آب‌های معدنی و رسوبی تشکیل شده‌اند که در طول سال‌ها در دامنه‌ی کو‌ه‌ها جریان داشته‌اند. از آنجا که این آب‌ها املاح معدنی دارند، هر کدام از چشمه‌ها رنگ و خاصیت ویژه‌ای پیدا کرده‌اند.

باداب سورت در استان مازندران، جنوب شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشت کوه، روستای سورت، حدفاصل روستاهای ارست و مال خواست واقع شده است.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi