- مازندران - بناهای تاریخی را به بخش خصوصی توانمند واگذار کنیم

بناهای تاریخی را به بخش خصوصی توانمند واگذار کنیم

تاریخ 24 خرداد 1401 ساعت 15:34:46
منبع: واژه‌روز
کد خبر: 001935
بنای تاریخی سردار جلیل واقع در مرکز شهر ساری، از عمارت های باشکوه و اعیانی دوره قاجار است که در حال تخریب است.
بناهای تاریخی را به بخش خصوصی توانمند واگذار کنیم

معنوی/ واژه‌روز، عمارت سردار جلیل واقع در قسمت مرکزی و قدیمی شهر ساری در خیابان جمهوری محدوده بهرام اتر است این بنا از دو سمت در ورودی دارد یک درب آن ازکوچه بهرام اتر و دیگری از سمت کوچه سردار.

این عمارت متعلق است به دوره قاجار و مالک آن لطفعلی خان سردار جلیل از امرای با نفوذ ارتش آن زمان بوده است. این بنا تنها بنای خشتی سه طبقه در وقت خود به حساب می‌آمد. بنای سردار جلیل به دست گروهی از استادان نجار و معمار اصفهانی ساخته شد. آنها تمام بنا را بدون آهن با خشت خام ، نمای آجر، آهک و ساروج تزئین کردند.این عمارت تاریخی دارای یک حیاط بزرگ با مساحت ۲۵۰۰ متر مربع نیز می‌باشد.

این بنا جزء بناهای مسکونی اعیانی است که در تاریخ 25 اسفند 1380 با شماره ثبت 5401 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

امروزه این عمارت تخریب شده و تعمیراتی هم در آن انجام نشده است و با مصاحبه ای که خبرنگار واژه‌روز با سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، «مهدی ایزدی» داشته است، مهدی ایزدی گفت:«این عمارت از دست اداره میراث فرهنگی خارج شده و به‌دست بخش خصوصی (اداره راه و شهر سازی) سپرده شده که آن بخش هم بدون هیچ بازسازی و تعمیری آن عمارت را به حال خود رها کرده و بنا به مکان مخروبه‌ای تبدیل شده است.

بی‌توجهی کامل منجر به آسیب‌های زیادی به این بنای مهم عصر قاجار مازندران شده است.

سردار جلیل خود یکی از فرماندهان و فرمانداران محلی بوده و همین طور از امرای با نفوذ ارتش وقت بوکه بخش بزرگی از منطقه ساری تا هزارجریب و دودانگه را اداره می‌کرد.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi