- مازندران - تاکید ویژه هنرمندان به برپایی دائمی بازارچه صنایع دستی

تاکید ویژه هنرمندان به برپایی دائمی بازارچه صنایع دستی

تاریخ 23 خرداد 1401 ساعت 16:09:36
منبع: واژه‌روز
کد خبر: 001933
به مناسبت هفته صنایع دستی تجلیل از هنرمندان این عرصه در فرمانداری قائمشهر برگزار شد که همگان بر ایجاد بازارچه دائمی برای هنرمندان تاکید کرده اند.
تاکید ویژه هنرمندان به برپایی دائمی بازارچه صنایع دستی

به گزارش واژه‌روز به نقل ازایرنا، مراسم تجلیل از هنرمندان صنایع دستی و گردشگری روز دوشنبه با حضور سرپرست اداره کل میراث فرهنگی مازندران در فرمانداری قائمشهر برگزار شد.

یکی از هنرمندان صنایع دستی قائمشهر در این جلسه با بیان اینکه مهم ترین مشکل او و دیگر هنرمندان این حرفه بازاریابی فروش است، گفت: اگر بازاریابی فروش ما در این صنعت حل شود دیگر ما نیاز به گرفتن تسهیلات نداریم.

روح الله ارجمند شکوری با اعلام اینکه مهم ترین اقدام برای هنرمندان صنایع دستی ایجاد بازارچه دائمی است تا دغدغه فر وش حل شود، افزود: باتوجه به اینکه توریسم و مسافران زیادی از شهرستان قائمشهر گذر می کنند بنابراین با ایجاد این بازارچه علاوه بر آنکه مشکل فروش ما حل خواهد شد حتی می توانیم آداب و رسوم و فرهنگمان را هم به آنان معرفی کنیم.

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی شهرستان قائمشهر هم در این جلسه مهم ترین دغدغه و مشکل هنرمندان این عرصه را بازار فروش اعلام کرد.

رضا دانش زاده با اعلام اینکه اگر دغدغه بازار فروش هنرمندان صنایع دستی حل نشود بیش از ۷۰ درصد آنان نمی توانند به فعالیت خود ادامه دهند، گفت: برای حمایت از هنرمندان  این عرصه، خواهان راه اندازی بازار دائمی هستیم.

به گفته وی در این شهرستان بیش از ۷۰۰ هنرمند فعال صنایع دستی و ۱۱۲ کارگاه فعال وجود دارد.

نبود برنامه مدون در  حوزه صنایع دستی

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران نیز در این جلسه با بیان اینکه هشت هزار صنعت گر با بیش از ۷۰ رشته در این عرصه در حال فعالیت هستند، گفت : متاسفانه اتفاقاتی که باید برای هنرمندان در این عرصه رخ می داد، نداد اما ما در اداره کل در حال تلاش هستیم تا جایگاه صنایع دستی استان را بهتر معرفی کنیم.

مهدی ایزدی با ابراز تاسف از این که از گذشته کمبودها و مشکلات وجود داشته است، افزود : با برنامه های مدونی که پیگیری آن از سوی هنرمندان صورت بگیرد می توانیم به نتیجه مطلوب در این زمینه برسیم.

وی با اظهار این که به نظرم برنامه مدونی در حوزه صنایع وجود ندارد، گفت: اگر هر شهرستانی به صورت جداگانه برنامه مدونی داشته باشند در این صورت می توانیم به نتیجه مطلوب برسیم.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران به سفر استانی هیات دولت با مازندران اشاره کرد و افزود : در این سفر اعتباراتی برای ایجاد نمایشگاه صنایع دستی در اختیار این اداره کل قرار گرفت بنابراین هر شهرستانی که بتواند فضا، مکان و برنامه ارائه دهد ما هم در این اداره کل بیشترین اعتبار را به آنان تخصیص خواهیم داد.

ایزدی با اعلام اینکه در حوزه بازارچه کمبودهایی وجود دارد، گفت: تاکنون شهرستان های نوشهر، رامسر و بابلسر برای ایجاد بازارچه اعلام آمادگی کردند و اگر شهرستان قائمشهر هم اعلام آمادگی کند ما نسبت به ساخت بازارچه اقدام خواهیم کرد.

وی به راه اندازی موزه در شهرستان قائمشهر اشاره ای کرد و افزود: با راه اندازی موزه می توانیم بخشی از اقدامات هنرمندان که ثبت ملی یا به ثبت یونسکو رسیده است را به نمایش بگذاریم.

پیگیر بازارچه هستیم

فرماندار شهرستان قائمشهر هم در این جلسه با بیان اینکه پیگیر ایجاد بازارچه برای هنرمندان این شهرستان هستیم، گفت: بنا است تا زمینی از سوی اداره آب و فاضلاب به شهرداری قائمشهر جابه جا شود که اگر این اتفاق بیافتد برای رفع دغدغه هنرمندان، پیگیر هستیم تا بازارچه دائمی در این شهرستان ایجاد شود.

جواد مولایی قرا بیان کرد: به طور یقین صنعت صنایع دستی می تواند منجر به اشتغال بالا، ارزش افزوده بالا و سود بالایی شود.

وی در پایان با اشاره به اینکه در تعطیلات گذشته بیش از ۳۰ هزار نفر از پارک چنگلی تلار قائمشهر استفاده کرده اند، گفت: حتی با ایجاد زیرساخت در این پارک جنگلی می توانیم از ظرفیت هنرمندان برای به فروش رسیدن محصولاتشان استفاده کنیم.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi