- گیلان - ماسوله لقب«شهر کامل» را برای خود کسب کرد

ماسوله لقب«شهر کامل» را برای خود کسب کرد

تاریخ 11 آبان 1400 ساعت 12:49:07
منبع: واژه‌روز
کد خبر: 001401
سرپرست پایگاه میراث‌فرهنگی ماسوله از انتخاب شهر تاریخی ماسوله به عنوان «شهر کامل» در نخستین رویداد انتخاب شهر کامل ایران خبر داد.
ماسوله لقب«شهر کامل» را برای خود کسب کرد

به‌گزارش واژه‌روز به‌ نقل از روابط‌عمومی اداره ‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان،   محمد سنایی در روز ۱۰ آبان‌ماه با اعلام این خبر گفت: «نخستین رویداد انتخاب شهر کامل ایران توسط نشریه بین‌المللی تخصصی A۲ با حضور چهره‌های ملی و بین‌المللی حوزه معماری و شهرسازی در مرکز همایش‌های بین‌المللی سازمان اسناد و کتابخانه ملی تهران برگزار شد و شهر ماسوله در کنار شهرهای شوشتر و یزد به عنوان «شهر کامل» ایران انتخاب و معرفی شدند».

سرپرست پایگاه میراث‌فرهنگی ماسوله اضافه کرد: «نشریه A۲ مفهوم پیشگامانه شهر کامل یا «پاراگون سیتی» را در قالب «شورای تعامل شهری» یا «مرکز مطالعات توسعه شهری و زندگی متعادل» معرفی می‌کند که هدف از معرفی چنین مفهومی، برداشتن گام‌های عملی برای تحقق محیط مطلوب برای ساکنان در سراسر جهان است».

سنایی افزود: «مطابق با تعریف ارائه شده، شهر کامل، شهری مدرن است که در آن گذشته و خاطرات شهر با سرزندگی و انرژی جریان حال آن پیوند خورده و در چنین شهری معماری، فضای عمومی، پایداری، عدالت اجتماعی در کنار سایر ابعاد و ویژگی‌‌های زندگی شهری دست به دست یکدیگر داده و فضایی را خلق می‌‌کنند که به تمام مشکلات و مسائل شهر و ساکنان آن پاسخ دهد».

سنایی در پایان در رابطه با معیار‌های ارزیابی شهرهای کامل گفت: «کیفیت‌های موردنظر برای ارزیابی شهر کامل، برخورداری از ایمنی و امنیت شهری، پشتیبانی و بهره‌بری از سلامت جسمانی و روانی ساکنین، فرهنگ و خلاقیت، مؤلفه‌های توسعه پایدار، عدالت جنسیتی، بنگاه‌های خرد اقتصادی، حفاظت و احیای میراث شهری، انطباق‌پذیری شهری و... را شامل و در قالب گونه‌بندی‌های اکوموزه، شهرموزه، شهر سبز، چند فرهنگی، تفریحی و گردشگری. قابل دسته‌بندی و تعریف است».

 

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
عضویت در خبرنامه
گزارش
یادداشت
گفت و گو
logo-samandehi