- مازندران - آسیب جدی یک میلیاردی به زادگاه نیما

آسیب جدی یک میلیاردی به زادگاه نیما

تاریخ 28 تیر 1400 ساعت 14:35:50
منبع: واژه روز
کد خبر: 001173
معاون میراث فرهنگی مازندران گفت: بخشی از معابر روستای یوش و دیوارهای قدیمی این روستا از جمله خانه موزه نیما یوشیج بر اثر بارندگی‌های اخیر دچار خسارت شد که برای بهسازی نقاط آسیب دیده به بیش از ۱۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
آسیب جدی یک میلیاردی به زادگاه نیما

به گزارش واژه روز به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران، مهدی ایزدی افزود : بارندگی‌های شدید تابستانی در ارتفاعات مازندران که سبب جاری شدن روان‌آب و سیل در برخی مناطق کوهستانی شد، در روستای یوش خسارت‌هایی را به بافت تاریخی وارد کرد که بخشی از این خسارات به خانه موزه نیما یوشیج وارد شد.

وی ادامه داد : برآوردهای اولیه نشان می‌دهد که برای بازسازی نقاط آسیب دیده و اجرای عملیات اضطراری حفاظت و استحکام‌بخشی دیوارها به دست‌کم ۱۰ میلیارد ریال اعتبار فوری نیاز داریم که امیدواریم از منابع ملی و استانی اختصاص یابد.

معاون میراث فرهنگی مازندران اظهار کرد:  این سیل علاوه بر خسارت زدن به برخی از دیوارهای کاهگلی بافت تاریخی یوش، سبب از بین رفتن بخش‌هایی از پوشش سنگفرش معابر روستا و تخریب کانال‌های آب در بعضی نقاط شد که برای جلوگیری از افزایش آسیب‌ها و خسارات لازم است بهسازی این نقاط آسیب دیده زودتر انجام شود.

ایزدی خاطرنشان کرد: بخشی از اقدامات اولیه و فوری برای پاکسازی معابر و انجام کارهای موقت به منظور حفاظت در حال انجام است. اما برای بهسازی کامل و اصولی به اعتبار نیاز داریم.

وی با اشاره به استقرار پایگاه میراث ملی در روستای یوش اظهار کرد: این روستا به دلیل جاذبه‌های طبیعی و بافت زیبای تاریخی‌اش و به ویژه قرار داشتن خانه موزه نیما یوشیج یکی از مقاصد مهم گردشگری در کشور است که سال ۱۳۸۹ در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسید.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi