- مازندران - جاذبه‌های گردشگری شهر ساری

جاذبه‌های گردشگری شهر ساری

تاریخ 12 مهر 1399 ساعت 12:30:39
منبع: واژه روز
کد خبر: 001147
شهر ساری پرجمعیت ترین شهر استان مازندران و مرکز آن است. این شهر زیبای شمالی قدمتی ۵۰۰۰ ساله دارد که موجب شده علاوه بر طبیعت زیبا و منحصر به فرد بناهای دیدنی فراوانی نیز داشته باشد. شهر با قرار گرفتن در نزدیکی کوه و جنگل و دریا آب و هوایی معتدل دارد که لذت سفر به آن را دوچندان می کند. ساری در ابتدای حکومت آقا محمد خان قاجار و قبل از تهران برای مدتی پایتخت ایران بود.
جاذبه‌های گردشگری شهر ساری

واژه روز، مناطق دیدنی شهر ساری

دریاچه چورت

دریاچه ای محصور بین درختان جنگلی بکر که در ۱۰ کیلومتری روستای «چورت» قرار دارد . این دریاچه با مساحت ۲.۵ هکتار در سال ۱۳۱۸ بر اثر زلزله‌ای که در این روستا آمد و موجب تخریب خانه‌ها و مسدود شدن مسیر عبور آب شد به وجود آمد. قرار گرفتن این دریاچه در جنگل‌های انبوه و سر سبز باعث به وجود آمدن مکانی مناسب برای اسکان مسافران شده است. وجود ماهی‌های گوناگون از دیگر ویژگی‌های این دریاچه زیباست و توجه علاقه‌مندان به ماهیگیری را به خود جلب می‌کند.

 

 

چشمه‌های سورت

چشمه‌های «باداب سورت» به‌عنوان دومین چشمه آب شور در جهان و دومین اثر طبیعی ملی ثبت شده است.

یکی از این چشمه‌ها دارای آبی‌ بسیار شور است که خاصیت درمانی هم دارد و برای بهبود بیماری‌های پوستی، روماتیسم و میگرن مورد استفاده قرار می‌گیرد. آب این چشمه به دلیل داشتن نمک در زمستان یخ نمی‌زند. چشمه دیگر دارای آبی ترش‌مزه و نارنجی رنگ است. چشمه‌های باداب سورت یکی از نادرترین جاذبه‌های طبیعی ایران است.

 

 

جاذبه توریستی عمارت فاضلی

این عمارت که جلوه هایی از هنر معماری دوره قاجار و پهلوی را بازتاب می کند به سبب تزیینات منحصر به فردش جایگاه ویژه‌ای در بین بناهای تاریخی ساری حتی ایران دارد. این ویژگی‌ها باعث شده زیبایی عمارت بیش تر به چشم بیاید و قلب بازدیدکننده را به تسخیر دربیاورد. عمارت فاضلی‌ها با احتساب زیرزمینش ۳ طبقه و ۳ حیاط دارد و از معدود خانه های ۳ طبقه آن زمان به شمار می رفته است.

 

 

خانه کلبادی‌ها

این خانه در زمان قاجار به دستور یکی از فرماندهان ارتش به اسم «سردار جلیل» ساخته شده است. از آن جایی که این شخص فرزندی به اسم «امیر نصرت» داشت اسم این خانه را امیریه گذاشت اما این پسر در سنین جوانی از دنیا رفت و این خانه به فرزندش، منوچهر خان رسید. «منوچهر خان کلبادی» که از شخصیت های تاثیر گزار این شهر بود سال ها در این خانه زندگی کرد تا اینکه در سال ۱۳۶۲ از دنیا رفت.

این خانه از نظر ویژگی های معماری آنقدر جذاب است که در سال ۱۳۷۰ سازمان میراث فرهنگی و گردشگری آن را از خانواده کلبادی خرید و پس از مرمت هایی که بر روی این خانه انجام داد سرانجام در سال ۱۳۸۸ آن را به عنوان موزه مردم شناسی و باستان شناسی به روی مردم باز کرد

 

 

سد شهید رجایی

سد شهید رجایی یا سلیمان تنگه، میان کوهستان و در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی شهر نزدیک روستای افراچال قرار داد و یکی از جاذبه های گردشگری شهر ساری به شمار می آید.

 

 

پارک جنگلی شهید زارع

پارک جنگلی شهید زارع در فاصله 3 کیلومتری در جاده_ساری-نکا قرار گرفته است.

این پارک جنگلی به دلیل مجاورت با تپه‌های جنگلی کم ارتفاع در دامنه البرز بسیار زیبا و چشمگیر است که برای گذران فراغت و دور بودن از شلوغی‌های شهری و دورهم نشینی‌های دوستانه و خانوادگی مکان مناسبی می‌باشد.

 

 

پناهگاه حیات وحش دشت ناز

پناهگاه‌ حیات وحش دشت ناز با مساحت ۵۵ هکتار در میان جنگل های جلگه ای قرار گرفته و محل زندگی و تکثیر گوزن زرد ایرانی است. این منطقه کوهستانی و پوشیده از جنگلهای هیرکانی می‌باشد و از منحصر بفردترین اکوسیستم‌های طبیعی کشور برخوردار است و همچنین وجود بیش از۴۴۷ گونه گیاهی خود دلیلی بر بی نظیر بودن این منطقه می باشد.

 

 

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
پوستر
عضویت در خبرنامه
یادداشت
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi