- مازندران - اقامت 98 درصد مسافران در اماکن غیر رسمی

اقامت 98 درصد مسافران در اماکن غیر رسمی

تاریخ 12 مهر 1399 ساعت 11:53:26
منبع: ایرنا
کد خبر: 001146
به گفته معاون گردشگری  ۱۸ میلیون اقامت در ۶ ماهه نخست امسال در استان ثبت شد که ۹۸درصد این اقامت در اماکن غیر رسمی بود و تنها ۲ درصد در اقامتگاه‌های رسمی ثبت شد
اقامت 98 درصد مسافران در اماکن غیر رسمی

 

به گزارش واژه روز به نقل از ایرنا، شیوع ویروس کرونا که از روزهای پایانی بهمن ماه سال ۹۸ وارد مازندران شد، بیش از هر حوزه اقتصادی و اجتماعی بر گردشگری این استان تاثیر منفی گذاشت؛ از خسارت بیش از ۲ هزار میلیارد تومانی بر درآمد گرفته تا تعطیلی حدود سه ماهه تاسیسات گردشگری و بیکاری هزاران فعال این صنعت، اما تازه ترین آمارها نشان می‌دهد که ۶ ماهه نخست سال جاری تعداد ۱۸ میلیون و ۲۱۴ هزار و ۲۶۰ مورد اقامت در استان ثبت شد که نسبت به سال گذشته کاهش ۷۱ درصد داشت در حالی که مسئولان گردشگری قبل از شیوع کرونا برای سال ۹۹ رشد ۳۰ درصدی سفر به استان را پیش بینی کرده بودند که البته با افزایش نرخ ارز و کاهش مسافرت‌های خارجی این پیش بینی دور از انتظار نبود.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران درباره این موضوع گفت : آمار اقامت در سال جاری فقط مربوط به چهار ماه است، زیرا عملا سه ماه از سال گردشگری مازندران به دلیل شیوع و اوج‌گیری ویروس کرونا تعطیل بود و در زمان بازگشایی نیز طبق پروتکل‌های بهداشتی با نیمی از ظرفیت اجازه فعالیت داشتند.

مهران حسنی درباره آینده اقتصاد گردشگری مازندران اظهار داشت : شرایط بسیار پیچیده و نگران کننده است زیرا شاهد بحران جدی در حوزه گردشگری مازندران هستیم که باید تصمیم جدی برای آن اتخاذ شود.

وی از انتظار برخی شهروندان و حتی مسئولان برای جلوگیری از سفر به مازندران انتقاد کرد و گفت : تعطیلی سفر فقط به معنای پاک کردن صورت مساله است و نه تنها چیزی را حل نمی کند ، بلکه شرایط را بحرانی تر خواهد کرد.

معاون گردشگری با اشاره به اینکه مازندران خود آلوده به ویروس کرونا است ، افزود : تعطیلی گردشگری دردی را دوا نخواهد کرد زیرا ویروس در حال جابه جایی در درون استان است و عملا نمی توان با ممنوعیت سفر آن را از بین برد.

حسنی رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اقامتگاه‌ها و تاسیسات رسمی را تقریبا کامل توصیف کرد و گفت : نباید به خاطر عدم مدیریت در تاسیسات و اقامتگاه‌های غیررسمی کل سفر را تعطیل کرد.

۹۸ درصد مسافران در اماکن غیر رسمی اقامت می‌کنند

معاون گردشگری به ثبت ۱۸ میلیون اقامت در ۶ ماهه نخست امسال اشاره کرد و گفت: ۹۸درصد این اقامت در اماکن غیر رسمی بوده و تنها ۲ درصد در اقامتگاه‌های رسمی ثبت شد.

حسنی رفتار مسافران در تاسیسات رسمی را کاملا مدیریت شده توصیف کرد و افزود : بهتر است دستگاه‌های متولی به جای تعطیلی گردشگری بر مدیریت سفرهای غیررسمی تمرکز کنند.

وی ادامه داد : آنچه به عنوان ساحل خواب ، چادر خواب و ویلاخواب در مازندران دیده می‌شود کاملا خارج از مدیریت رسمی گردشگری است که نهادهای بهداشتی ، امنیتی و قضایی باید با آن برخورد کنند.

معاون گردشگری شلوغی سواحل و عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی در این مناطق را ناشی از همین مسافران غیر رسمی دانست که عمدتا هیچکدام از پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند.

حسنی آورده و سود گردشگردی غیررسمی را برای مازندران گنگ و تقریبا هیچ دانست و افزود : میراث فرهنگی نهادی اجرایی برای برخورد با پدیده‌هایی همچون خانه مسافر نیست.

وی اقدام دولت برای عدم ممنوعیت سفر را هوشمندانه و به جا توصیف کرد و گفت : اما باید مدیریت محلی بین گردشگر و مسافر تفاوت قائل شود که البته در مازندران اغلب مسافر هستند.

معاون گردشگری مازندران صنعت توریسم استان را کاملا شکننده توصیف کرد و افزود : با این شیوه باید منتظر خروج تعداد قابل توجهی از تاسیسات گردشگری از گردونه اقتصادی باشیم.

مازندران در شرایط عادی سالانه میزبان حدود ۳۰ میلیون گردشگر است که اقتصاد حدود ۵۰ هزار میلیارد تومانی صنعت توریسم استان را به گردش در می آورد.

همچنین ۳۰ درصد از درآمدهای مالیاتی استان از محل خدمات است که بخش عمده‌ای از آن را گردشگری تشکیل می‌دهد که در پی شیوع ویروس کرونا با کاهش چشمگیری مواجه شده است.

 

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
پوستر
عضویت در خبرنامه
یادداشت
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi