- مازندران - کشف اسکلت کودک دوران پارینه سنگی در هوتو بهشهر

کشف اسکلت کودک دوران پارینه سنگی در هوتو بهشهر

تاریخ 12 خرداد 1400 ساعت 09:32:17
منبع: مهر
کد خبر: 001133
سرپرست هیئت باستان شناسی غار هوتو بهشهر کشف اسکلت کودک فراپارینه سنگی را بیانگر قدمت چندهزارساله مازندران بیان کرد و آن را قدیمی ترین شواهد باستان شناسی برشمرد.
کشف اسکلت کودک دوران پارینه سنگی در هوتو بهشهر

به گزارش واژه روز به نقل از خبرگزاری مهر، «حسن فاضلی» بااشاره به کشف اسکلت کودک فراپارینه سنگی در کاوش‌های باستان شناسی غار هوتو، کشف این اسکلت را در تاریخ مازندران بسیار مهم دانست و گفت: از مهمترین اسکلتی که مربوط به نیاکان مازندران بوده کشف و رونمایی شده است.

وی اسکلت کودک شش ماهه ای که در غار هوتو کشف شده را بیانگر چندهزار سال قدمت مازندران دانست و افزود: این نشان می‌دهد که نیاکان ما در مازندران در ۱۲ هزار سال پیش شکاورز بودند و تمام بدن کودک با گل اخرا که رنگ خون و حیات دارد، آراسته شده است.

وی ادامه داد: همچنین گردنبند گرانبها و سنگین دور گردن کودک پیچیده شده است و همچنین دندان نیش گرگ داخل گردن بند جاسازی شده بود که بیانگر باور و اعتقاد به گرگ در اندیشه‌های نیاکان بوده است.

فاضلی با اظهار اینکه این کودک فراپارینه سنگی به شکل نشسته و باشکوه دفن شده بود، کشف این اسکلت را قدیمی ترین شواهد باستان شناسی در مازندران بیان کرد و گفت: این شواهد نشان می‌دهد که در دوران گذشته انسان را با زیورآلات در مازندران و ایران دفن می‌کردند.

سرپرست هیئت باستان شناسی غار هوتو یادآور شد: انسان پیش از تاریخ به حیات وحش اعتقاد داشته است و قدیمی ترین شواهدی که مربوط به نیاکان مازندرانی بوده، مربوط به اسکلت اینن دختربچه فراپارینه سنگی است.

وی گفت: در حال حاضر بهترین شواهد مربوط به نیاکان مازندرانی مربوط به اسکلت کودک فراپارینه سنگی است.

فاضلی با بیان اینکه دور جدید کاوش باستان شناسی در غار هوتو از ۱۰ فروردین امسال شروع شده است، افزود: گروه از ۸ صبح تا عصر عصر مشغول کاوش است.

وی با انتقاد از نبود موزه در شهرستان بهشهر یادآور شد: شهر بهشهر با قدمت و میراث و اثار باید جزو مهمترین شهرهای توریست تاریخی و فرهنگی محسوب شود اما متأسفانه از داشتن یک موزه کوچک نیز محروم است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
پوستر
عضویت در خبرنامه
یادداشت
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi