- مازندران - روایتی از قرنطینه کرونایی در مستند «قرنطینه»

روایتی از قرنطینه کرونایی در مستند «قرنطینه»

تاریخ 20 مرداد 1399 ساعت 13:04:44
منبع: ایرنا
کد خبر: 000952
این مستند ۳۳ دقیقه‌ای در شهرستان بهشهر تصویربرداری شده و برشی از زندگی شخصی کارگردان در روزهای قرنطینه را نشان می‌دهد.
روایتی از قرنطینه کرونایی در مستند «قرنطینه»

به گزارش واژه روز به نقل از ایرنا، کارگردان و مستندساز مازندرانی از دوران قرنطینه خانگی خودش که همراه با مادرش در ماه‌های اخیر گذرانده مستندی کوتاه تهیه کرده که با پایان کار تدوین اثر، برای پخش از شبکه دو سیما در جدول پخش قرار گرفت.

مستند کوتاه «قرنطینه» ساخته «پیام میرتبریزیان» از تولیدات مشارکتی واحد هنرهای تصویری حوزه هنری مازندران است که این هفته روی آنتن شبکه دو سیما خواهد رفت.

کارشناس واحد هنرهای تصویری حوزه هنری مازندران درباره این مستند گفت: این مستند ۳۳ دقیقه‌ای در شهرستان بهشهر تصویربرداری شده و برشی از زندگی شخصی کارگردان در روزهای قرنطینه را نشان می‌دهد.

«معصومه حجازی» اظهار کرد: محوریت مستند شخصیت مادر است که در این شرایط خاص کرونایی ناچار است دور از فرزندان و نوه‌ها در منزل بماند و تعطیلات نوروز را برای نخستین بار بدون آن‌ها بگذراند.

 

در این مستند کوتاه کارگردان تلاش کرده بخشی از مشکلات در قرنطینه ماندن و همچنین برخی کم‌توجهی‌های جامعه نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی را به تصویر بکشد. کارگردان که همراه با مادرش زندگی می‌کند در روزهای قرنطینه اقدام به فیلمبرداری از بخش‌های عادی و روزمره زندگی در شرایط غیرعادی کرونایی می‌کند و اتفاقات واقعی اعم از دعوت شدن به شکستن قرنطینه، دلتنگی‌های مادر، پیگیری خبرها از رسانه‌ها و تغییر روش‌های زندگی در شرایط کرونا را از زندگی خودش و مادرش به تصویر می‌کشد.

 

کارگردان و تصویربردار مستند قرنطینه: درباره این اثر که در آن مادر خود را سوژه قرار داده یادآور شد: مشاهده تقلای مادران خانواده‌های ایرانی در ایام خانه‌نشینی و دقت نظر و نگرانی آنان در مراقبت از اطرافیان، مرا به این فکر واداشت که گویی آنان نیز پرستاران مشغول در خانه و نماینده سیستم‌های بهداشت و درمان هستند و با پشتکار بی‌نظیر، در جرگه مدافعان سلامت قرار دارند.

«پیام میرتبریزیان» افزود:  مستند «قرنطینه» یک فیلم خودنگار است که بخشی از زندگی خودم و مادرم در روزهای خانه‌نشینی اجباری به تصویر کشیده شده است.

 

به گفته وی در این اثر یک بانوی بازنشسته فرهنگی به خاطر شرایط شیوع بیماری کووید۱۹ با رعایت قرنطینه در خانه از خود و پسر جوانش که با هم زندگی می‌کنند مراقبت می‌کند.

 

این کارگردان افزود: فیلم سعی می‌کند نقش برجسته، تلاش و روحیه «زری ملکپور» شخصیت اصلی مستند «قرنطینه» را که دوری اجباری ۴ فرزند دیگر و نوه‌هایش را تحمل می‌کند به تصویر بکشد.

 

از سایر عوامل این مستند می‌توان به مهدی زمانپور کیاسری (مشاور هنری فیلم)، مهدی حسین‌زاده (تدوینگر) و شاهین خاکپور (صداگذار) اشاره کرد.

 

مستند «قرنطینه» چهارمین اثر مستقل میرتبریزیان است که با مشارکت حوزه هنری مازندران و شبکه دوم سیما و حمایت خانه سینمای مستند مازندران تولید شده است.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
پوستر
عضویت در خبرنامه
یادداشت
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi