- گیلان - هنرمند پیشکسوت گیلانی درگذشت

هنرمند پیشکسوت گیلانی درگذشت

تاریخ 24 مرداد 1401 ساعت 15:23:19
منبع: ایرنا
کد خبر: 002046
محمد رییس زاده از اساتید و هنرمندان برجسته گیلان در رشته تئاتر بر اثر کهولت سن در ۹۶ سالگی دارفانی را وداع گفت.
هنرمند پیشکسوت گیلانی درگذشت

به گزارش واژه‌روز به نقل از ایرنا ، مرحوم رییس زاده به عنوان شناسنامه نمایش استان گیلان و پیشکستوت تئاتر، پژوهشگر، کارگردان و نویسنده و از اساتید دهه‌های دور در حوزه تئاتر بوده و شاگردان زیادی داشته و هنرمندان بزرگی را تحویل جامعه داده است.

سید محمد رئیس زاده ، دیپلم خود را در رشته علمی از دبیرستان شاهپور رشت دریافت کرد و در سال ۱۳۳۰ به استخدام اداره کل فرهنگ گیلان درآمد. وی در اولین دوره آغاز به کار انجمن نمایش، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان به عنوان عضو هیات مدیره به مدت یکسال فعالیت کرد .

مرحوم رییس زاده در طول بیش از ۶۰ سال خدمت هنری ، در تاسیس گروههای هنری مشارکت موثر داشت و در تماشاخانه گیلان ، سالنهای مدرسه ارامنه ، شهرداری ، دبیرستانهای مختلف گیلان و مجتمع هنری سردار جنگل رشت بیش از یکصد تئاتر مختلف را اجرا کرد.

رییس زاده در اولین حضور جدی خود در نمایش « قضاوت دنیا » به کارگردانی استاد میرکیا در سال ۱۳۲۳ بازی کرد و در سال ۱۳۴۱ دوباره این نمایش را با افزودن جلوه های ویژه ، از جمله بارش برف در صحنه به مدت ۲۰ دقیقه ، به روی صحنه آورد .

نمره اشتباه ، دختر خودپسند ، نفرین خنیاگر ، عمو رجب بچه شده ، عشق و خیانت ، و دختر یتیم ، شیخ صنعان ، آرزوهای بالدار . قضاوت دنیا ، آرش کمانگیر و بادبزن خانم ویندرمن از جمله نمایشهایی است که رییس زاده در آن ایفای نقش کرد.

مرحوم رییس زاده علواه بر بازیگرذی تئاتر ، کارگردان نیز بود و در بخشهای گریمور و طراح صحنه نیز فعایت داشت که از شاگردان ایشان می توان به خانم دریامج ، زنده یاد سروش خلیلی ، عباس امیری و سایر چهر های شاخص تئاتر اشاره کرد.

باقی ماندن نقش آفرینی های این هنرمند در اذعان مردم

مدیرکل ارشاد گیلان در پیامی نیز درگذشت سیدمحمد رییس زاده، پیشکستوت تئاتر،پژوهشگر، کارگردان و نویسنده استان را تسلیت گفت.

رضا ثقتی در این پیام اظهار داشت: خبر درگذشت هنرمند پیشکسوت عرصه تئاتر استاد سید محمد رییس زاده موجب تأثر و تألم شد. بی شک نقش آفرینی‌های این هنرمند در اذهان مردم هنردوست این خطه به یادگار خواهد ماند.

وی بیان کرد: ضمن ابراز همدردی، فقدان این هنرمند برجسته را به خانواده محترم، جامعه هنری و گیلانیان عزیز تسلیت می‌گویم و از خداوند متعال مغفرت و رحمت واسعه برای آن مرحوم و صبر و بردباری بازماندگان محترم را خواستارم.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پوستر
عضویت در خبرنامه
گزارش
یادداشت
گفت و گو
logo-samandehi
سامانه جامع رسانه ها