- مازندران - لوتوس برنده تندیس طلایی بنیاد هنری شارجه شد

لوتوس برنده تندیس طلایی بنیاد هنری شارجه شد

تاریخ 03 دی 1398 ساعت 12:00:22
منبع: واژه روز
کد خبر: 000126
فیلم کوتاه تحسین شده‌ی «لوتوس» به کارگردانی «محمدرضا وطن‌ دوست» در بیستمین حضور بین المللی، تندیس طلای بهترین فیلم مستند را در بنیاد هنری شارجه امارات دریافت کرد.
لوتوس برنده تندیس طلایی بنیاد هنری شارجه شد

به گزارش واژه روز، فیلم مستند داستانی «لوتوس» فیلمی شاعرانه به نویسندگی، کارگردانی و تهیه کنندگی «محمدرضا وطن دوست» که  سال 96 در اطراف سوادکوه مازندران فیلمبرداری شده توانست تندیس طلایی بهترین فیلم مستند را از بنیاد هنری شارجه دریافت کند.
هیأت داوران متشکل از «محمد ملص» (فیلمساز شهیر سوری)، «امیلی فالاکس» (عضو هیأت مدیره جشنواره ایدفا) و «جان لهود» (کارگردان و بازیگر استرالیایی) در بیانیه خود نوشته اند: «جایزه بهترین فیلم مستند داده می شود به فیلم لوتوس به کارگردانی محمدرضا وطن دوست برای فیلمی فوق العاده خوش ساخت و پرکشش، که فیلمبرداری عالی را با داستان پردازی شاعرانه ترکیب کرد.»

این جایزه توسط «شیخ سلطان بین محمد القاسمی» حاکم شارجه و دخترش «شیخه حورالقاسمی» مدیر بنیاد هنری به محمدرضا وطن دوست اهدأ شد.لوتوس زندگی پیرزنی را روایت می‌کند که ۱۲ سال در انتظار مجوز ورود به جزیره‌ای در منطقه لفور مازندران نشسته است تا به دیدار تنها ساکن آن برود. منطقه‌ای که بعد از ساخت سد لفور به زیر آب رفته است. این فیلم به زبان مازندرانی روایت می‌شود.
مجری طرح این فیلم موسسه فرهنگی هنری خانه فیلم وطن‌دوست است که با حمایت شهرداری ساری و مشارکت حوزه هنری مازندران، در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تهیه شده است.
این بیستمین حضور بین المللی این فیلم در جشنواره‌های خارجی است که تا کنون جوایز متعددی را از این جشنواره ها کسب کرده است.

لوتوس تا کنون توانسته جایزه نگاه هنری از شانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «بیگ اسکای» آمریکا، تندیس بهترین کارگردانی از هجدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم «بیروت» لبنان، جایزه انجمن فرهنگی گرانولرز بارسلون از جشنواره بین‌المللی «ForadCamp» کسب کند و همچنین نامزد بهترین فیلم جشنواره‌ مستند «شفیلد» انگلستان، جشنواره فیلم «لوس‌آنجلس» آمریکا، جشنواره فیلم مستند «ییلهوا» جمهوری چــــک، جشنواره‌ فیلم «منچستر» انگلستان شود.

این فیلم در جشنواره‌های داخلی هم بارها تحسین شده و تندیس فیروزه‌ای ویژه‌ی هیات داوران در بخش بین‌الملل جشنواره سینما حقیقت، تندیس کتاب زرین بهترین فیلم بخش بین‌الملل جشنواره فیلم رشد، تندیس شایستگی بهترین فیلم جشن مستقل سینمای مستند خانه سینما، جایزه ویژه جشنواره بین‌المللی فیلم وارش را از آن خود کرد.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پوستر
عضویت در خبرنامه
گزارش
یادداشت
گفت و گو
logo-samandehi
سامانه جامع رسانه ها