- سینما - ورود پول‌های کثیف به سینما سبب افزایش هزینه تولید فیلم شد

تهیه کننده باسابقه سینما اعلام کرد:

ورود پول‌های کثیف به سینما سبب افزایش هزینه تولید فیلم شد

تاریخ 18 شهریور 1399 ساعت 10:27:54
منبع: برنا
کد خبر: 001032
یک تهیه کننده سینما معتقد است که نخستین لطمه جدی ورود پول‌های کثیف به دنیای سینما، افزایش هزینه تولید فیلم است به طوری که بخش خصوصی توان تهیه دستمزد یک بازیگر را ندارد.
ورود پول‌های کثیف به سینما سبب افزایش هزینه تولید فیلم شد


به گزارش واژه روز به نقل از برنا، محمد نشاط، اظهار داشت: لطمه‌ای که پول‌های کثیف به سینمای ایران زده است تا 50 سال دیگر هم جبران نمی‌شود. اولین لطمه جدی مربوط به دستمزدها می‌شود؛ این پول‌ها دستمزدها را بی‌رویه بالا بردند و در نتیجه هزینه تولید چند برابر شد و امکان کار برای تهیه‌کننده‌های مستقل از بین رفت.
نشاط تصریح کرد: فیلمی که من چند سال پیش با 500 میلیون تومان می‌ساختم امروز با 6 میلیارد تومان هم ساخته نمی‌شود؛ بخشی از این بالا رفتن قیمت مربوط به تورم می‌شود و بخشی ناشی از پول‌های کثیفی است که وارد سینما شد. با هیچ منطقی نمی‌توان پذیرفت که امروز دستمزد یک بازیگر ماهانه 200 یا 300 میلیون تومان باشد؛ بخش خصوصی چگونه می‌تواند این مبلغ را فراهم کند؟
این تهیه‌کننده در ادامه گفت: فیلم‌های ارگانی با آدم‌های مشخصی ساخته می‌شوند، افرادی را می‌بینیم که سن و تجربه‌ای ندارند اما در طول سال به دلیل رابطه‌هایی که دارند پروژه‌های متعددی به آن‌ها می‌رسد که این خود نوعی فساد در سیستم اداری محسوب می‌شود. امروز افرادی را می‌بینم هر سال چند پروژه در دست می‌گیرند که سن و سالشان به اندازه سابقه کاری من نیست. متأسفانه فساد اداری و پول‌های کثیف چیزی برای سینمای ایران باقی نگذاشته است.
تهیه‌کننده فیلم سینمایی «قرنطینه» تأکید کرد: در وضعیت اقتصادی فعلی که هر کاری ریسک بالایی دارد، چطور ممکن است هنوز تهیه‌کننده‌هایی باشند که بدون توجه به سود و بازگشت سرمایه فیلم بسازند، وقتی سود و بازگشت سرمایه برای یک تهیه‌کننده اهمیت ندارد، باید به او مشکوک شد چرا که کاملاً مشخص است او به دنبال کار دیگری است و برای رسیدن به مقصود دیگری وارد سینما شده است. متأسفانه مبارزه با فساد هم بر خلاف آنچه که تصور می‌کردیم نمایشی بود؛ هادی رضوی که به 20 سال حبس محکوم شده است چرا آزاد است و این 20 سال حبس برای چه بود؟ مدیر عامل بانک سرمایه و دیگر افرادی که در این فساد نقش داشتند کجا هستند و چرا این افراد فاسد را با وجود محکومیت به زندان، آزاد گذاشته‌اند؟ صرف محکوم کردن و شعار مبارزه با فساد دادن و نمایشی اجرا کردن کافی نیست، الان می‌فهمیم که چرا آقای رضوی در دادگاه مدام لبخند به لب داشت، او می‌دانست که به زندان نمی‌رود و به ما می‌خندید که به برخورد جدی با او و مبارزه با فساد امیدوار بودیم.
نشاط تصریح کرد: این افراد که امروز همه ما آن‌ها را به عنوان افرادی فاسد در سینما می‌شناسیم، سینما را نابود کردند و به قشر عظیمی از جامعه آسیب زدند و نباید با آن‌ها با ملایمت رفتار شود. همه چیز در سینما و تلویزیون سرمایه شده و ما که سال‌ها به عنوان تهیه‌کننده مستقل کار می‌کردیم دیگر جایی برای کار نداریم. در شرایط حاضر تنها فیلم‌های ارگانی هستند که با خیالت راحت ساخته می‌شوند. من همین الان افرادی را می‌شناسم که برخی حتی 5 پروژه در دست دارند. چرا کسی نمی‌پرسد که در وضعیت اقتصادی فعلی هزینه تولید 5 فیلم را از کجا آورده است؟ حتی ثروتمند‌ترین افراد در شرایط فعلی که شرایط اکران مساعد نیست، جسارت فیلمسازی ندارند و باید پرسید این افراد سرمایه‌شان از کجا تأمین شده که دغدغه بازگشت سرمایه ندارند
او در پایان گفت: محمد امامی و هادی رضوی به فساد محکوم شده و باید در حبس باشند، خبری از محمد امامی ندارم اما می‌دانم هادی رضوی در زندان نیست. همین افراد به ظاهر از کار کنار گذاشته شده‌اند اما با پولشان هنوز فیلم و سریال ساخته می‌شود و شرکایشان فعالیت می‌کنند. فساد با شو و نمایش از بین نمی‌رود، مماشات با افرادی که 107 میلیارد وام گرفته‌اند و فاسد بودنشان برای قوه‌قضاییه مسجل شده دردی را دوا نمی‌کند. ما امیدوار بودیم که با آمدن آقای رئیسی قوه‌قضاییه مقابل فساد در سینما می‌ایستد اما همچنان افراد فاسد که در دادگاه به ریش ما می‌خندیدند به فعالیت خود ادامه می‌دهند.


Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
پوستر
عضویت در خبرنامه
یادداشت
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi