- مازندران - گرامیداشت جان‌باختگان پرواز 752 در مازندران

گرامیداشت جان‌باختگان پرواز 752 در مازندران

تاریخ 22 دی 1398 ساعت 14:44:31
منبع: واژه روز
کد خبر: 000224
علاوه بر واکنش چهره‌های فرهنگی و هنری به سانحه تلخ صبح 18 دی، مازندرانی‌ها شب گذشته در برخی شهرها یاد جان‌باختگان هواپیمای بویینگ 737 اوکراین را گرامی داشتند.
گرامیداشت جان‌باختگان پرواز 752 در مازندران

به گزارش واژه روز، دیروز و در نخستین روز اعلام خبر بروز خطا در تشخیص هواپیمای مسافربری پرواز 752 تهران-کی‌یف، تعدادی از مردم مازندران با روشن کردن شمع به یاد 176 جان‌باخته حادثه اصابت موشک پایگاه پدافند سپاه به هواپیمای خطوط هوایی اوکراین با بازماندگان این حادثه ابراز همدردی کردند.

تعدادی از شهروندان مرکز استان در ساری دیشب در پارک آزادگان ساری گرد هم آمدند و با در دست داشتن تصویر برخی از جان‌باختگان علاوه بر گرامیداشت یاد درگذشتگان این حادثه نلخ، خواستار برخورد قاطع و جدی مسئولان کشور با مسببان این فاجعه انسانی شدند.

در بابلسر نیز دیروز تعدادی از دانشجویان دانشگاه مازندران یاد جان‌باختگان و به ویژه دانشجویان درگذشته در این حادثه را با روشن کردن شمع در مقابل ورودی این دانشگاه و نصب پارچه‌های مشکی و عکس‌هایی از دانشجویان جان‌باخته گرامی داشتند.

در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل نیز برخی دانشجویان با روشن کردن شمع و قرار دادن گل و عکس دانشجویان جان‌باخته همدردی خود را با خانواده‌های آنان اعلام کردند.

این اقدام توسط دانشجویان تعداد دیگری از دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی مازندران نیز انجام شد.
همچنین با توجه به این که تعدادی از جان‌باختگان این حادثه اهل مازندران بودند، برخی از شهروندان با حضور در منزل بستگان این افراد با آن‌ها ابراز همدردی کردند.

«پریسا اقبالیان» همسر «حامد اسماعیلیون» نویسنده ساکن کانادا یکی از مازندرانی‌های جان‌باخته در این حادثه بود. اقبالیان اهل جویبار است و همراه با دختر «ری‌را اسماعیلیون» در پرواز 75 تهران-کی‌یف جان باخت.

«پونه گرجی» دیگر شهروند مازندرانی ساکن کانادا بود که همراه با همسرش در این سانحه کشته شد.

واکنش برخی هنرمندان

پس از اعلام بروز خطا در هدفگیری هواپیمای بویینگ 737 واکنش‌های زیادی در جامعه و از سوی چهره‌های شاخص دیده شد که شخصیت‌های فرهنگی و هنری نیز در این بین واکنش‌های متعددی داشتند. از اعلام انصراف سه تن از مجریان زن تلویزیون با صدا و سیما تا راه‌اندازی پویش تحریم جشنواره بین‌المللی فجر که توسط برخی چهره‌های مطرح سینما و موسیقی مورد حمایت قرار گرفت. «مسعود کیمیایی» هنرمند پیشکسوت سینما نیز در صفحه شخصی خود با انتشار ویدئویی کوتاه ضمن تسلیت به بازماندگان، از شرکت دادن فیلم سینمایی «خون شد» در جشنواره بین‌المللی فیلم فجر انصراف داد.

 

«محمدحسین مهدویان» کارگردان مازندرانی شناخته شده و برجسته سینمای ایران در صفحه شخصی خود نوشت: «فرضیه‌ها تمام شدند و حالا واقعیت تلخی‌اش را به رخ کشیده است. مسافران هواپیمای اوکراینی با شلیک پدافند هوایی کشته‌ شده‌اند.
یادم نمی‌آید خبری از این تلخ‌تر، تکان‌دهنده‌تر و مایوس‌کننده‌تر شنیده باشم. راستی ما چه‌طور این همه رنج را تاب می‌آوریم؟»

«سید شهاب حسینی» هنرپیشه تنکابنی سینما و تلویزیون نیز در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «درد استخوان‌سوز را می‌شناسم و خود را شریک دردِ دردمندان این واقعه‌ی اسفبار می‌دانم. «پریناز ایزدیار» هنرمند بابلی سینما نیز با نوشتن جمله «کاش بیدار می‌شدیم می‌دیدیم همه این‌ها خواب بود» تاسف و اندوه خود را اعلام کرد.

«مهدی قربان‌پور» مستندساز و عضو انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند ایران با انتشار بیانیه این انجمن در صفحه شخصی خود به این حادثه تلخ واکنش نشان داد:

«بلا از آسمان می‌بارد و از زمین برمی‌خیزد. اندوه، خیره‌سرانه بر ایران‌زمین چنبره زده و سوگ بر سور چیره گشته، به گونه‌ای که شادی از چهره‌ی مردم روی برمی‌گرداند. اکنون، روزگارِ مردم بی‌پناه ایران‌ این‌چنین است. پیوسته شاهد نابخردیِ کسانیست که نا‌شایستگی آنها با دروغ گره خورده، بی‌آنکه گرهی از انبوه مشکلات لایه‌های گوناگون اجتماعی بگشایند. در چنین روزگارانِ غم‌افزا، کارگردانان سینمای مستند همیشه در کنار مردم بوده‌اند و این سنت دیرین انجمن ماست که بازتاب دهنده‌ی درد و رنج ایران‌زمین باشیم.
انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند همدردی خود را با سوگواران پیشامد هواپیمایی اعلام می‌کند و خود را همیشه در کنار مردمیِ می‌بیند که نامردمی می‌بینند و دم برنمی‌آورند. باشد که کار‌ها دست کاردان افتد تا کمتر شاهد چنین پیشامدهای ناگواری باشیم.»

«سالار عقیلی» خواننده مازندرانی موسیقی کشور نیز در صفحه شخصی‌اش با انتشار پیامی این ضایعه و فاجعه تلخ را تسلیت گفت. او در صفحه شخصی خود نوشت: «باز هم گذر ثانیه ها ما را به غمی بزرگ پیوند داد... عرض احترام خدمت مردم بزرگوار ایران. غمی دردناک و جانگداز. غمی که باز هم مردم وطنم را در سوگ غم انگیزی برد. سقوط پرواز تهران-اوکراین را خدمت خانواده‌های محترم و داغدیده این عزیزان صمیمانه تسلیت عرض می‌کنم و برایشان از خداوند مهربان طلب صبر دارم.»

«کامبیز دیرباز» دیگر هنرمند مازندرانی سینما و تلویزیون نیز در صفحه شخصی خود نوشت: «این صفحه کوچک مجازی تنها جاییه که اختیارش دست خودمه، پس، به خاطر دل خودم تا اطلاع ثانوی عزای عمومی اعلام می‌کنم، این فاجعه به این سادگی‌ها از دل و یادمون بیرون نمیره»

بسیاری از هنرمندان ساکن استان مازندران نیز در دو روز اخیر واکنش‌های متعددی به این حادثه و تاخیر در اعلام واقعیت ماجرا به مردم نشان دادند.

لغو کنسرت با من بخوان

اما یکی از مهم‌ترین واکنش‌ها بین هنرمندان، اقدام به لغو کنسرت 26 و 27 دی «با من بخوان» در تهران توسط «علیرضا قربانی» بود. این خواننده مطرح و هنرمند برجسته کشور در صفحه شخصی خود با انتشار متنی از لغو برگزاری کنسرت 26 و 27 دی که قرار بود در تهران برگزار شود خبر داد.

وی در پیام خود به این مناسبت نوشته است: «بیان آنچه در این روزها بر جان و جهان ما ایرانیان گذشته است، با بضاعت واژه‌ها حتی در شعر نمی‌گنجد. چگونه شرح بیان باید داد اندوه مادران و پدران داغدار، همسران دل سوخته، فرزندان بی‌پناه و مهم‌تر مام میهن را که اینچنین به عزای فرزندان رعنای خود نشسته است. چه عشق‌ها، چه دانایی‌ها و چه جوان‌هایی که اسطوره شدند، پیش از به ثمر نشستن. مگر می‌شود دید و دم بر نیاورد؟ به عنوان عضوی از جامعه هنری مستقل کشور و پیش از آن انسانی که می‌داند پشتوانه واقعی و مهم‌ترین داشته‌اش بودن در بطن اجتماع است، امروز که از بهت و حیرت فاصله گرفته‌ام، این یادداشت را تقدیم حضور می‌کنم تا در ملال این روزهای خواهران و برادران داغدارم شریک باشم.

پروژه با من بخوان با رویکردی اجتماعی-انتقادی از سال 1397 طراحی و در سال جاری اجرا شده و مجموعه عوامل آن سعی داشتند با زبان گویای هنر که مسئولیت بازتاب نمودها و احوالات روز جامعه را دارد، با مردم هم نوا و هم‌صدا باشند. از این رو پس از وقایع هولناک و غیر قابل باور روزهای اخیر احساس کردیم اجرای این مجموعه حق مطلب این روزها را ادا نمی‌کند و قطعات، باید کامل‌تر شده تا هم حزن خانواده‌های این عزیزان را التیام باشد هم در حافظه جمعی تاریخی کشور این فاجعه غیر قابل باور به زبان موسیقی ثبت شود تا رسالت «با هم خواندن» را عهده‌دار شویم. پس علی‌رغم اشتیاق، تمهیدات جدی و اقدامات حرفه‌ای برای برگزاری کنسرت‌های تهران در روزهای 26 و 27 دی‌ماه، با آلام روحی بسیار، مصمم به تعهد حرفه‌ای و اجتماعی خود برای لغو کنسرت ها اقدام نمودیم.

با صراحت تمام و آگاهی کامل، انتقاد جدی خود را به رفتارهای غیر قابل گذشت و خلاف اخلاق به دست‌اندرکاران ابراز داشته و آرزو داریم کاش برای تسکین این اندوه جانکاه رفتار خردمندانه‌تر، صادقانه‌تر و مهربان‌تری در قبال هم‌وطنانمان به ویژه آنها که در این مدت جگرگوشه‌های خود را در آغوش ندارند از جانب حاکمیت شاهد باشیم. شاید دره عمیقی که بین مردم و ایشان است کمی هموار شود. به هر ترتیب به گواه تاریخ ما مردم جمع و جامعه‌ایم و همواره در برابر ناملایمات استوار و متحدیم. این پل، پایه بسیار دارد و البته با هم بودن ما یک حماسه است و اصالت با وطن است، با ایران. از عزیزانی که مثل همیشه با مهر برای حضور در کنسرت‌های یاد شده برنامه‌ریزی کرده بودند عذرخواهی نموده و به امید خدا، با توان و اشتیاق مضاعف در فرصتی نزدیک که شرایط مهیاتر باشد دوباره با هم می‌خوانیم آنچه بر ما گذشته است و البته با هم میمانیم.»

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
عضویت در خبرنامه
مقاله
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi