- مازندران - ثبت ملی و جهانی ۷۷۱ اثر تاریخی و طبیعی در مازندران

ثبت ملی و جهانی ۷۷۱ اثر تاریخی و طبیعی در مازندران

تاریخ 28 آذر 1398 ساعت 11:01:28
منبع: مهر
کد خبر: 000098
3 هزار اثر تاریخی و طبیعی در استان شناسایی شده که فقط ۷۷۱ اثر در فهرست آثار ملی ایران و جهان به ثبت رسیده است.
ثبت ملی و جهانی ۷۷۱ اثر تاریخی و طبیعی در مازندران

به گزارش واژه روز، مدیرکل میراث فرهنگی مازندران در گفت‌گو با خبرگزاری مهر با اشاره به ثبت ملی ۷۷۱ اثر تاریخی و طبیعی در استان گفت: از مجموع آثار دو اثر تاریخی ثبت جهانی شده است.
«سیف‌الله فرزانه» با بیان اینکه باید به تاریخ و میراث گذشته خود توجه کنیم گفت: استان مازندران به دلیل شرایط اقلیمی و رطوبت زیاد بسیاری از بناهای تاریخی براثر فرسایش دچار تخریب می‌شوند از این رو دولت اقدام به واگذاری برخی بناها از جمله کاخ چای‌خوران چالوس به بخش خصوصی کرده است.
فرزانه افزود: همچنین خانه منوچهری، خانه رمضانی نیز به بخش خصوصی واگذاری شده است که دارای کاربری فرهنگی و پذیرایی است تا بازگشت سرمایه برای سرمایه گذار توجیه پذیر باشد.
مدیرکل میراث فرهنگی مازندران به طرح واگذاری چشمه سورت اشاره کرد و گفت: چشمه سورت منطقه نمونه گردشگری و میراث طبیعی ثبت ملی شده به حساب می‌آید و نمونه این میراث در جهان تنها 2 مورد وجود دارد و سورت از نظر میراث طبیعی از بقیه موارد مشابه در کشور بهتر است.
فرزانه با اظهار اینکه وزارت میراث فرهنگی دستگاه فرابخشی است و ادعای مالکیت ندارد و مدعی اجرای ضوابط میراثی است تصریح کرد: انتظار داریم ضوابط میراثی برای سالم مانده چشمه سورت رعایت شود. نباید در داخل سایت ماشین تردد کند و حتی با کفش نباید به چشمه رفت.
وی با بیان اینکه ۳.۵ کیلومتر از جاده دسترسی به چشمه سورت به‌سازی و ۱.۵ کیلومتر آسفالت شده است گفت: همچنین پنل خورشیدی، نمازخانه ایجاد شد و یک هکتار از حریم نیز فنس کشی شد و در چند سال گذشته به دلیل نبود متولی واحد مشکلاتی ایجاد شده است.
وی باعنوان اینکه امکان اقامت شبانه در روستاهای حاشیه چشمه سورت در قالب خانه‌های مسافر وجود دارد گفت: باید در قالب مدیریت یکپارچه برای حفظ این میراث ارزشمند برنامه ریزی کرد.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi