- میراث فرهنگی - 20 درصد تالاب میانکاله خشک شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران:

20 درصد تالاب میانکاله خشک شد

تاریخ 29 دی 1398 ساعت 10:37:45
منبع: مهر
کد خبر: 000255
مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: بررسی‌ها نشان می دهد حدود ۲۰ درصد از قسمت غربی تالاب میانکاله خشک شده است.
20 درصد تالاب میانکاله خشک شد

«حسینعلی ابراهیمی» در گفتگو با خبرنگار مهر درباره وضعیت تالاب میانکاله اظهار داشت: عدم مدیریت صحیح منابع آبی و خشک‌سالی سبب شده تا حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد بخش غربی تالاب میانکاله خشک شود.

وی با بیان اینکه طرحی را جوامع محلی ارائه کردند تا با اجرای آن بخش اعظمی از تالاب خشک شده احیا شود، اظهار داشت: به دلیل بارش‌ها و با توجه به آنکه قسمت اعظم تأمین آب تالاب میانکاله و خلیج گرگان، آب‌های سطحی بوده، روان آب‌های اخیر در احیای تالاب مؤثر بوده است.

ابراهیمی با عنوان اینکه خشکی تهدیدی فراروی تالاب محسوب می‌شود اظهار داشت: برای اجرای طرح‌ها نیازمند منابع مالی هستیم.

وی تالاب خواری را از دیگر مسائل برشمرد و گفت: یک عده وقتی دیدند تالاب خشک شده، سعی کردند نسبت به تصرف اراضی آن اقدام کنند، از این رو کارگروه حفاظت و صیانت میانکاله تشکیل شده است.

مدیرکل محیط زیست مازندران با عنوان اینکه قسمت غربی میانکاله و خلیج گرگان قابل احیا است، خواستار برخورد با برداشت غیرمجاز آب در بالا دست شد و گفت: بحث انتقال آب از نکارود نیز در دست بررسی است و با اجرای طرح‌ها می‌توان، تالاب را احیا کرد.

وی درباره وضعیت حیات وحش میانکاله نیز گفت: امسال وضعیت حیات وحش خوب است و مردم نیز خوب پای کار آمدند و به ما کمک می‌کنند.

ابراهیمی درباره تخلف صید و شکار غیرقانونی فریدونکنار اظهار داشت: امسال کرس‌های سال قبل را جمع و تبدیل به یک کرس کردیم و وضعیت شکار و صید کمتر شد.

وی با اظهار اینکه زمان پروانه شکار از دو ما سال قبل به ۴۵ روز در سال جاری کاهش یافته است افزود: امیدواریم وضعیت به گونه‌ای شود که دیگر پروانه شکار صادر نکنیم و به سمت پرنده نگری و طبیعت گردی سوق پیدا کنیم.

مدیرکل محیط زیست مازندران با بیان اینکه امسال شاهد همکاری مسئولان محلی برای کنترل صید و شکار غیرقانونی در فریدونکنار هستیم، درباره مهاجرت گونه‌های زمستان گذر نیز گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد وضعیت پرندگان مهاجر و شمار آنان در سال جاری بهتر شده است.

وی با عنوان اینکه گزارشی درباره ورود گونه‌های جدید پرندگان نداشتیم یادآور شد: احتمال دارد ایستگاه جدیدی را پرندگان انتخاب کرده باشند اما ورود گونه‌های جدید را شاهد نیستیم.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi