- مازندران - سه اثر طبیعی دیگر مازندران چشم انتظار ثبت جهانی است

سه اثر طبیعی دیگر مازندران چشم انتظار ثبت جهانی است

تاریخ 07 دی 1398 ساعت 13:45:30
منبع: ایرنا
کد خبر: 000143
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران ثبت جنگل‌های هیرکانی را گام مهمی برای گردشگری این استان دانست و گفت: سه اثر طبیعی دیگر مازندران هم چشم انتظار ثبت جهانی هستند تا از تخریب در امان بمانند.
سه اثر طبیعی دیگر مازندران چشم انتظار ثبت جهانی است

به گزارش واژه روز به نقل از ایرنا، «سیف الله فرزانه» پنجشنبه گذشته در جشن ملی ثبت جهانی جنگل های هیرکانی در بابلسر این سه اثر طبیعی را «قله دماوند»، «چسمه سورت» و «غار اسپهبد» خورشید معرفی کرد.

درخواست برای ثبت جهانی قله دماوند که در جغرافیای شهرستان آمل واقع است و انجام اقدامات اولیه جهت جمع‌آوری مستندات مورد نیاز یونسکو از دو سال پیش آغاز شد. برای قرار گرفتن نام دماوند در فهرست میراث طبیعی جهان باید وضعیت گردشگری، کوهنوردی و بوم گردی در منطقه و حریم قله دماوند مشخص و ضابطه مند شده و برای مشکلاتی چون زباله و ساخت و سازها در حاشیه چاره اندیشی شود.

چشمه پلکانی سورت که در شهرستان ساری و در ارتفاع ۱۸۴۱ متری از سطح دریاهای آزاد واقع است ، سال ۱۳۸۷ پس از کوه دماوند به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ثبت شد. این چشمه پس از «پاموک‌کاله» ترکیه ، دومین چشمه آب شور جهان است.

غار اسپهبد خورشید یا «کرکیل دژ» هم در ناحیه «دوآب» شهرستان سوادکوه واقع است. این غار نخستین بار توسط هیات غارشناسان ایران در سال ۱۳۳۵ کشف شد و به خاطر سوابق تاریخی ،معماری بی نظیر و نقش بی نظیر در رخدادهای تاریخی در سال ۱۳۸۱ به شماره ۷۸۳۹ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران با تاکید بر این نکته که ثبت میراث مازندران در عرصه جهانی نباید به جنگل های هیرکانی محدود شود، گفت: در حال حاضر قله دماوند ، چشمه سورت و غار اسپهبد خورشید از حساسیت خاصی برخوردار هستند و نگرانی های بسیاری پیرامون خسارت و آسیب به آنها وجود دارد.

وی از گردشگری به یکی از مهم ترین محورهای توسعه مازندران یاد کرد و افزود: نیاز است تا ضمن توجه ویژه ملی به این موضوع، سرمایه گذاری در صنعت گردشگری مازندران گسترش یابد.

فرزانه به پیش بینی ۱۳۴ لکه در آب های ساحلی دریای خزر در استان مازندران برای ایجاد اسکله های دریایی اشاره کرد و گفت: طرح هایی که برای این منظور تهیه و به سازمان بنادر ارسال شده است که امیدواریم با تصویب این طرح ها بتوانیم در ۱۵ شهرستان استان از طریق ساخت اسکله های دریایی و رونق گردشگری ، اشتغال ایجاد کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران فرزانه با بیان اینکه از ۸۱۲ پروژه تعریف شده در استان ۱۰۵ مورد سهم گردشگری بوده است، افزود: برنامه ریزی برای اشتعالزایی بر اساس اجرای این طرح ها انجام می شود که یکی از محورهای مهم برای اشتغال زایی و اجرای پروژه ها در مازندران بومگردی است که تلاش داریم تا گسترش دهیم.

وی توضیح داد: در همین چارچوب از ۲۰۴ روستای دارای قابلیت گردشگری و شناسایی شده در استان ۱۶۰ روستا به عنوان مقصد و مسیر گردشگری انتخاب شده است و آموزش دهیاران را هم شروع کرده ایم.

فرزانه همچنین بر ضرورت کمک ملی برای حفظ جنگل های هیرکانی تاکید کرد و گفت: ثبت جنگل های هیرکانی قدم نخست است و مراقبت و حراست از این جنگل ها راه طولانی باقی مانده است.

جشن ملی ثبت جهانی هیرکانی با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و وزیر امور اقتصادی و دارایی و جمعی از طبیعت دوستان و دوستداران میراث فرهنگی و مسئولان و پژوهشگران استان های مازندران، گلستان، گیلان، خراسان شمالی و سمنان در بابلسر برگزار شد.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi