- مازندران - پیشتازی شهرداری ساری در بهره‌گیری از فضای مجازی

پیشتازی شهرداری ساری در بهره‌گیری از فضای مجازی

تاریخ 26 فروردین 1399 ساعت 10:37:12
منبع: واژه روز
کد خبر: 000607
شهرداری ساری در اقدامی قابل توجه و ارزشمند در روزهای خودقرنطینگی به شکل مناسبی از ظرفیت فضای مجازی برای برنامه‌سازی استفاده کرد که نتیجه آن تولید یک برنامه زنده جذاب با نام «جشن میلاد منجی» و پخش آن بر بستر فضای مجازی برای مخاطبان بود.
پیشتازی شهرداری ساری در بهره‌گیری از فضای مجازی

به گزارش واژه روز، ظرفیت‌های فضای مجازی در روزهای خودقرنطینگی بیشتر از گذشته در جامعه به چشم آمد و هنرمندان نیز از این فضا تا حد امکان برای ارائه برخی تولیدات هنری خود بهره گرفتند که هنرمندان مازندرانی نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

برگزاری کنسرت‌های آنلاین، اجرای زنده هنرمندان موسیقی در منزل، شعرخوانی، نمایشنامه‌خوانی، کتابخوانی و بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی و هنری این روزها و به ویژه شب‌ها در فضای مجازی انجام می‌شود و مخاطبانی را هم پای صفحه گوشی‌ها می‌نشاند. استقبال از این اقدامات هنری آنلاین سبب شد که هر شب شاهد اجراهای متعددی در صفحه‌های اینستاگرام هنرمندان و فعالان فرهنگی باشیم.

این گام‌های مجازی هنری در تعطیلات نوروز بیشتر برداشته می‌شد و اوج آن نیز شب‌های منتهی به نیمه شعبان بود. در مازندران صفحه هنرمندان زیادی این شب‌ها محل اجرای برنامه‌های مختلف است و علاوه بر آن برخی صفحات مجازی متعلق به مؤسسه‌ها و شرکت‌های فرهنگی نیز دست به برگزاری ویژه‌برنامه‌های هنری مجازی زدند که ویژه‌ترین این برنامه‌ها در مازندران شب نیمه شعبان با حمایت و برنامه‌ریزی شهرداری ساری در استودیو «شهر تولد» برگزار شد و تعداد زیادی از هنرمندان مازندران در قالب یک برنامه تلویزیونی مجازی برای مخاطبان به اجرای برنامه پرداختند.

این برنامه که با استقبال مخاطبان مواجه شده بود با تدابیر کامل بهداشتی برای پیشگیری از شیوع کرونا برگزار شد و گروه‌های مختلفی از مازندران در این استودیو برگزار شد نمونه موفقی از برنامه‌سازی در فضای مجازی محسوب می‌شود که معاونت فرهنگی شهرداری ساری برای برگزاری آن برنامه‌ریزی کرد.

برنامه‌ای که به یک اجرای آنلاین با استفاده از فرصت Live اینستاگرام محدود نشد و برگزارکنندگان آن برای بهتر برگزار شدن برنامه از تجهیزات و امکانات فنی بیشتری استفاده کردند تا تصاویر با کیفیت بیشتری برای مخاطبان پخش شود.

به نظر می‌رسد تجربه طولانی «احمد عطاریه» در برنامه‌سازی برای صدا و سیما حالا در کسوت معاونت فرهنگی شهرداری ساری به کار آمده و فرآیندی جدیدی در فعالیت‌های فرهنگی هنری این شهرداری ایجاد کرده است. از نوع و شکل برنامه جشن «میلاد منجی» می‌شد دریافت کرد که شهرداری ساری با برنامه‌ای از پیش تعیین شده برای همه اجزای یک اجرای آنلاین و با کیفیت برنامه‌ریزی کرده و برای بهره‌گیری از این فرصت تدابیر لازم را اندیشید.

در این ویژه برنامه آنلاین حتی به ایجاد فضای مناسب اجرا و دکور تلویزیونی هم توجه شد. به عبارتی دیگر برنامه‌سازی در فضای مجازی در مازندران با اجرای این برنامه یک گام به جلو برداشت و از اجراهای آنلاین خانگی فردمحور به اجراهای آنلاین استودیویی گروهی و برنامه‌ریزی برای تولید یک برنامه متنوع تغییر مسیر داد.

در این برنامه آنلاین مرتضی عرب به عنوان مجری حضور داشت و هنرمندان دیگری نیز از حوزه‌های مختلف به اجرای آیتم‌های متنوع پرداختند. از موسیقی مازندرانی که توسط یک گروه موسیقی به سرپرستی محمد طالبی و اجرای زنده توسط چند خواننده بومی دیگر برگزار شد تا اجرای موسیقی جنوب کشور و برنامه‌های متنوع دیگر.

گروه طنز «زیور عمه» با بازی مریم آقاجانی هنرپیشه تئاتر و تلویزیون و رادیو نیز در این برنامه بخش نمایشی اجرا کرد. محمد جونیان و سید کاظم حسینی زوج طنزپرداز تلویزیون مازندران نیز از دیگر مهمانان این برنامه آنلاین بودند که به اجرای برنامه پرداختند.

اجرای موسیقی پاپ، تقلید صدا و اجرای برنامه طنز توسط «امیر سالاری» چهره مطرح طنز تلویزیون مازندران در دهه 80 و چندین بخش متنوع و جذاب دیگر نیز از دیگر بخش‌هایی بود که در این برنامه آنلاین روی گوشی صدها مخاطب مازندرانی پخش شد و لحظات متفاوتی را ایجاد کرد.

این برنامه تولید و پخش شده توسط شهرداری ساری نشان داد امکان استفاده کیفی‌تر از فرصت فضای مجازی برای برنامه‌سازی حتی در شهرستان‌ها نیز وجود دارد و کافی است که ساز و کاری برای کسب درآمد از این شیوه اجراها نیز در نظر گرفته شود. آن‌چه که در این موقعیت به عنوان یک نکته مهم به چشم می‌آید، زنگ خطری است که این بار پررنگ‌تر از گذشته برای صدا و سیما به صدا در آمده است. چرا که رقابت فضای مجازی با این رسانه که از سال‌ها پیش آغاز شده بود حالا به نزدیک‌ترین حد ممکن رسیده و بعید نیست که با این روند فصاله فضای مجازی از صدا و سیما بیشتر از آن چه که هست شود. فرآیندی که شهرداری ساری در مازندران پیشگام و پیشتاز آن است و می‌تواند با تجربه‌ای که از اجرای جشن میلاد منجی کسب کرده آن را گسترش دهد و بهره‌برداری‌های بیشتری از آن کند.

 

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
عضویت در خبرنامه
مقاله
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi