- مازندران - تولید فیلم سینمایی «در شب سرد زمستانی» از زندگی نیما یوشیج

تولید فیلم سینمایی «در شب سرد زمستانی» از زندگی نیما یوشیج

تاریخ 20 دی 1398 ساعت 17:35:45
منبع: واژه روز
کد خبر: 000217
هنرمند مازندران ساخت فیلم سینمایی از زندگی نیما یوشیج شاعر بلندآوازه مازندرانی را آغاز کرد.
تولید فیلم سینمایی «در شب سرد زمستانی» از زندگی نیما یوشیج

به گزارش واژه روز، تولید فیلم سینمایی «در شبِ سردِ زمستانی» به نویسندگی و کارگردانی «سعید روحی» که گوشه‌هایی از زندگی نیما و همسرش عالیه در آن به تصویر کشیده می‌شود آغاز شد.

«در شب سرد زمستانی» مطلعِ شعری از نیما یوشیج است که «سعید روحی» آن را به عنوان نام فیلمنامه و اثر سینمایی جدید در حال ساخت خود انتخاب کرده است. روحی حاصل بیش از 2 دهه مطالعه و پژوهش در زندگی نیما را در قالب این فیلمنامه و فیلم سینمایی ارائه کرده و قصد دارد پس از تولید آن را در جشنواره فیلم فجر روی پرده ببرد.

بخش‌های زیادی از این فیلم سینمایی قرار است در مازندران تصویربرداری شود. کوهستان‌های بلده و یوش در شهرستان نور و روستای کندلوس برخی از لوکیشن‌های این فیلم سینمایی هستند. در بناهای تاریخی مسجد فرح‌آباد و خانه منوچهر خان کلبادی ساری نیز قرار است بخش‌هایی از «در شب سرد زمستان» تصویربرداری شود. در حال حاضر تصویربرداری این فیلم سینمایی در شهر ساری در حال انجام است و پس از آن قرار است گروه تصویربرداری در یوش و کندلوس کار را ادامه دهند.

به گفته روحی نکته قابل توجه در این فیلم بازسازی صحنه‌ها و شخصیت‌های مهم فرهنگی و ادبی دوران نیما و نگاهی ویژه به دلدادگی او به همسرش و عاشقانه‌هایش به عالیه است که در این اثر با بازی بازیگران به تصویر کشیده می‌شود.

گفته می‌شود که در این فیلم برای نخستین بار بازیگرانی نقش‌های نیما و عالیه که بخش اصلی فیلم را تشکیل می‌‌دهند را ایفا می‌کنند.

در خلاصه روایت فیلمنامه آمده است:
«ملینا در یکی از شب‌های سرد زمستان در حومه کلن آلمان به دنیا آمده است. او مادری ایرانی و پدری آلمانی دارد و یکی از هفتاد دانشجوی دانشگاه استراسبورگ فرانسه در رشته خاورشناسی و ادبیات فارسی است. مطالعه آثار نیما و عکس‌ها و مقالات اساتیدش او را برای سفر به سرزمین مادری ترغیب می‌کند. وارد ایران می‌شود و از طریق اقوام به گروهی از دانشجویان ادبیات که در صدد نوشتن پایان‌نامه خود از زندگی نیما هستند ملحق می‌شود. گمان نمی‌کرد سفر ساده‌اش از استراسبورگ به ایران دریچه‌ای عمیق در گوشه گوشه این خاک برایش به ارمغان بیاورد.

آن سوی خیال را در سنگفرش خیابان‌های لاله‌زار و توپخانه می‌بیند. کافه نادری، تردد درشکه‌ها و رژه نیروهای متفقین و بارش کلماتی بی‌وزن اما زیبا، روح و روانش را صیقل می‌دهند و دریچه تازه‌ای از فرهنگ و ادب ایران را بر او می‌گشاید. او این طریق را تا رسیدن به مقصود مشتاقانه طی می‌کند و از تهران تا گردنه‌های هراز در شمال و کوهستان زیبای یوش به پیش می‌رود.»
«در شب سرد زمستان» به تهیه‌کنندگی زهرا دوستی و با همکاری کارکنان سفارت‌ جمهوری اسلامی ایران در فرانسه و آلمان تولید می‌شود.

عبدالله موسوی(مدیر تولید)، مجتبی باحشمت(دستیار اول کارگردان)، سید عرفان جعفری(دستیار دوم کارگردان)، پانیذ خاچاطوریان(برنامه‌ریز)، امیر پیله‌کوهی(تصویربردار)، کوهیار سلیمانی(جلوه‌های بصری)، مهدیه یخکشی(عکس صحنه)، محمدصالح موسوی(دستیار تصویر)، شهرام حق‌شناس و محمدحسین اختر )صدابردار)، حمید محبی و سینا عبدالمجیدی (دستیار صدا)، زهره شکوفنده(سرپرست گویندگان)، بابک زرین(موسیقی) و مجید رضا (خواننده) عوامل تولید این فیلم سینمایی هستند.

یان ریشارد، کریستف بالایی و دکتر حسین باغ‌بیک نیز از دانشگاه استراسبورگ در پژوهش اثر با تولیدکنندگان فیلم همکاری خواهند داشت.

هرمز سیرتی، شیرین آقاکاشی، ملینا صالحی، احمد کاظمی، رضا رضوانی، سیده سیما هاشمی، علی رستگار، زهرا خطیر، مهیار صداقتی، نوین جمالی‌راد، ندا حسندوست، شهاب صادقی، مونا زاغی، باربد طلوعی، علیرضا کلانتری، فائزه مرادی، معصومه صیادی، محمدحسین ملایی‌کندلوسی، محدثه ساداتی، نغمه احمدی، منیره نظری، آرشید جاکولین و دیکالدی وتس هنرپیشگان این فیلم سینمایی هستند.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها